Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.05.2020, 18:14 Aktualizované dňa 18.05.2020 o 20:19

Česko uvoľní režim na hraniciach. Ruší povinné testy pri návrate zo Slovenska

Česká vláda od budúceho utorka rozšíri počet hraničných prechodov, kde bude možné prekročiť hranice krajiny, pričom kontroly budú len náhodné

Česko uvoľní režim na hraniciach. Ruší povinné testy pri návrate zo Slovenska
Zdroj: MAFRA/Martin Stolař

Česko plánuje od 8. júna zrušiť povinné testy na nový koronavírus pri návrate do vlasti z krajín, ktoré sú z epidemiologického hľadiska považované za bezrizikové.

Povedal to na pondelňajšej tlačovej konferencii po zasadnutí vlády český minister zdravotníctva Adam Vojtěch, informoval spravodajský portál ČT24.

Vojtěch spresnil, že v súčasnej situácii by išlo o Slovensko, Rakúsko a Chorvátsko. Zoznam rizikových a nerizikových krajín sa bude pravidelne aktualizovať, dodal.

Zmeny nastanú aj čo sa týka nosenia ochranných rúšok - nebudú povinné napríklad pri rizikovej práci v teple či v kanceláriách pri dodržaní dvojmetrového odstupu od ostatných ľudí, doplnil Vojtěch.

Výnimka platí ďalej aj pre deti do dvoch rokov, deti v škôlkach či žiakov počas výučby - musia však takisto zachovávať bezpečnostný odstup.

Česká vláda od budúceho utorka 26. mája rozšíri počet hraničných prechodov, kde bude možné prekročiť hranice krajiny, pričom kontroly budú len náhodné, oznámil predtým v pondelok český minister vnútra Jan Hamáček.

Ľudia sa však podľa neho naďalej budú musieť preukázať negatívnym testom na nový koronavírus, ktorý nesmie byť starší ako štyri dni.

V opačnom prípade budú musieť ísť do povinnej dvojtýždňovej karantény.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.