Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.05.2020, 23:34

Správu o ruskom vplyve na americké prezidentské voľby súd nepovolil odtajniť

Odtajnenie informácií sa pravdepodobne nebude konať ešte pred prezidentskými voľbami v novembri.

Správu o ruskom vplyve na americké prezidentské voľby súd nepovolil odtajniť
Zdroj: TASR/AP

Najvyšší súd USA zatiaľ nepovolil vydať justičnému výboru Snemovne reprezentantov neredigovanú správu osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera o ruskom vplyve na americké prezidentské voľby v roku 2016. Informovali o tom dnes agentúry AP a Reuters.

Podľa Reuters nepadne konečné rozhodnutie v tejto veci pred budúcimi prezidentskými voľbami v USA, ktoré sa konajú v novembri.

Muellerovú správu, ktorá zhŕňa vyšetrovanie ruského vplyvu na prezidentské voľby s dôrazom na pozadie kampane súčasného prezidenta Donalda Trumpa, zverejnilo v polovici minulého apríla ministerstvo spravodlivosti s rozsiahlymi začiernenými pasážami.

​Aj napriek naliehaniu Kongresu odmietlo ministerstvo neupravenú verziu správy zákonodarcom poskytnúť a zdôvodňovalo to tým, že časť takmer 500 stránkového dokumentu je začiernená kvôli neukončenému vyšetrovaniu, prípadne kvôli ochrane ľudí, ktorí s kauzou nemajú nič spoločné.

Federálny súd už vlani v októbri nariadil ministerstvu spravodlivosti, aby neupravenú správu sprístupnili justičnému výboru Snemovne reprezentantov.

Na konci októbra ale vykonanie verdiktu dočasne zablokoval odvolací súd, ktorý následne tento rok v marci rozhodol, že výbor má na Muellerov dokument nárok.

Biely dom a ministerstvo spravodlivosti potom požiadali najvyšší súd, aby vydanie zablokoval do doby, než pripravia plné odvolanie proti verdiktu odvolacieho súdu. Najvyšší súd im dal na to lehotu do 1. júna, uviedli dnes americké médiá.

V minulosti už americké súdy nariadili odtajniť niektoré časti Muellerovej správy, vždy sa to ale týkalo iba konkrétnych osôb, ktorým sa vyšetrovatelia venovali.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.