Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.05.2020, 19:00

Klimatická bomba: Slovensko dosiahlo bod zlomu

Pri súčasnej priemyselnej výrobe, spotrebe rastúcej populácie a znečisťovaní ovzdušia sme balík prírodných zdrojov, ktorými planéta disponuje, na tento rok už prečerpali.

Klimatická bomba: Slovensko dosiahlo bod zlomu
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Planétu si „prejedáme“ čoraz rýchlejšie. V praxi: za päť mesiacov sme stihli vyčerpať všetky zdroje, ktoré Zem vytvorí za celý kalendárny rok.

Oddnes tak žijeme na úkor budúcich generácií. A dôsledkom sú aj čoraz vážnejšie suchá, teplotné extrémy či šírenie nových exotických chorôb, konštatuje analýza Global Footprint Network.

Ako môžeme tento trend zvrátiť? Podľa Liliany Rástockej zo Slovenskej klimatickej iniciatívy potrebujeme čo najskôr prejsť z fosílnych palív na úsporné systémy, ktoré by využívali zelené zdroje energie.

Napríklad podporiť obnovu budov tak, aby sme šetrili energiu či využívali slnečné lúče dopadajúce na strechy. Juraj Melichár zo združenia Priatelia Zeme-CEPA pripomenul, že namiesto spaľovania komunálnych odpadov môžeme až 45 percent všetkých smetí kompostovať.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.