Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.05.2020, 14:56 Aktualizované dňa 23.05.2020 o 15:56

Španielsko otvorí od júla hranice turistom zo zahraničia, oznámil premiér

Španielsko vzhľadom na klesajúce počty novo nakazených covidom-19 i zomrelých postupne ruší opatrenia.

Španielsko otvorí od júla hranice turistom zo zahraničia, oznámil premiér
Zdroj: Reuters

Španielsko otvorí od júla hranice turistom zo zahraničia. V rámci rozvolňovaniu koronavirových reštrikcií to podľa Reuters oznámil premiér Pedro Sánchez.

Španielsko vzhľadom na klesajúce počty novo nakazených covidom-19 i zomrelých postupne ruší opatrenia, ktoré v snahe zabrániť šíreniu koronavírusu zaviedlo v polovici marca. Krajina patrí v Európe k najviac zasiahnutým touto infekciou.

"Oznamujem, že turistická sezóna sa toto leto uskutoční. Od júla bude zahraničná turistika v Španielsku pokračovať v bezpečných podmienkach. Španielsko potrebuje cestovný ruch a cestovný ruch potrebuje bezpečie. Bezpečie zabezpečíme. (...) Posielam odkaz turistom v zahraničí: Španielsko na vás od júla bude čakať," citoval premiéra denník El País.

V porovnaní s turisticky tiež obľúbeným Talianskom, ktoré patrí tiež medzi nejzasiahnutejšie štáty covidom-19 a turistom sa otvorí už 3. júna, ponúknu Španieli cesty cudzincom o mesiac neskôr.

Do jednotlivých fáz uvoľňovania vstupujú oblasti Španielska podľa miestneho vývoja epidémie po dohode vedenia regiónov s centrálnou vládou. A zatiaľ čo napríklad na Baleároch či Kanárskych ostrovoch sa život miestnych už takmer vrátil do normálu, v metropole Madride či katalánskej Barcelone - ktoré sú oblasťami najviac postihnutými epidémiou - bude väčšina obmedzení zrušená až nadchádzajúci pondelok. V celej krajine sa má proces uvoľňovania dovŕšiť koncom júna, ak sa výrazne nezhorší epidemická situácia.

Ulicami Madridu dnes na protest proti vládnym reštrikciám spojeným s koronavírusom prešla kolóna tisícov áut a motocyklov sa španielskymi vlajkami. Demonštráciu zorganizovala krajne pravicová strana Vox, ktorá tvrdí, že príliš prísne vládne nariadenia spôsobujú obrovské hospodárske škody a nezamestnanosť.

"Je na čase hlasno sa ozvať voči vláde nezamestnanosti a utrpenia, ktorá opustila našich pracujúcich a ľudí samostatne zárobkovo činných," uviedla strana na twitteri.

Denná bilancia nakazených a zomrelých v posledných týždňoch klesá. V piatok úrady oznámili 56 ďalších úmrtí s chorobou covid-19 a 446 novo potvrdených prípadov. Celkovo sa v krajine doteraz potvrdilo 234 824 nakazených, čo Španielsko radí celosvetovo na piatu priečku po Spojených štátoch, Rusku, Brazílii a Británii. Čo do počtu zomrelých, ktorých je v tejto juhoeurópskej krajine 28 628, sa Španielsko momentálne umiestňuje na štvrtej pozícii.

Koronavírus a COVID - 19

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.