TASR/Evan Vucci
StoryEditor

USA pohrozili Číne sankciami. Ak Peking sprísni opatrenia v Hongkongu

24.05.2020, 20:23
Autor:
TASRTASR
Podľa poradcu Bieleho domu je ťažko predstaviteľné, že by Hongkong v prípade prevzatia moci Čínou mohol zostať finančným strediskom Ázie.

Poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Robert O'Brien v nedeľu upozornil, že Washington uvalí sankcie na Hongkong a Čínu v prípade, že Peking schváli zákon o národnej bezpečnosti v Hongkongu, informovala agentúra DPA.

Obavy nad Hongkongom

Schválenie zákona by podľa O'Brien bolo uchopením moci nad územím Hongkongu.

Podľa O'Briena je ťažko predstaviteľné, že by Hongkong v prípade prevzatia moci Čínou mohol zostať finančným strediskom Ázie. Dodal, že by to bola "veľká chyba" zo strany Pekingu.

Americké ministerstvo zahraničných vecí podľa O'Briena nebude schopné zaručiť, že si Hongkong zachová "vysoký stupeň autonómie" od Pekingu.

To by viedlo k právnym krokom na základe zákonov USA. "Ak sa to stane, na Hongkong a Čínu budú uvalené sankcie," povedal.

Čína je podľa jeho slov závislá na prísune kapitálu zo zvyšku sveta a strata prístupu k nemu bude pre čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga a čínsku komunistickú stranu "veľký úder".

Ostrá kritika

Prodemokratickí aktivisti v Hongkongu ostro kritizovali návrh nového zákona o národnej bezpečnosti, ktorý dostal na prerokovanie čínsky parlament. Znepokojenie nad obmedzovaním slobôd v Hongkongu vyjadrili aj šéfovia diplomacií Británie, USA, EÚ, Austrálie či Kanady.

Zákon po schválení, ktoré sa očakáva vo štvrtok 28. mája, zakáže v Hongkongu aktivity smerujúce k odtrhnutiu tejto poloautonómnej oblasti od Číny, podvratnú činnosť zameranú voči centrálnej vláde, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus.

Podľa kritikov nerešpektuje princíp "jedna krajina, dva systémy", na základe ktorého mal Hongkong prisľúbené väčšie slobody, než platia v pevninskej Číne.

Hongkongom už vlani otriasli sedem mesiacov trvajúce rozsiahle a niekedy násilné protesty proti úsiliu Pekingu posilniť svoje mocenské postavenie v tomto poloautonómnom meste.

01 - Modified: 2023-06-09 18:09:07 - Feat.: - Title: Blinken plánuje budúci týždeň navštíviť Čínu. USA sa pokúšajú o zlepšenie vzťahov 02 - Modified: 2023-06-09 15:50:02 - Feat.: - Title: USA oznámili balík vojenskej pomoci pre Kyjev za dve miliardy dolárov, zameriava sa na protivzdušnú obranu 03 - Modified: 2023-06-09 13:49:32 - Feat.: - Title: Toto urobila armáda a dala mi to. Trump na nahrávke z roku 2021 priznal držanie tajných dokumentov 04 - Modified: 2023-06-09 13:19:23 - Feat.: - Title: OSN a USA zastavili dodávky potravín do Etiópie pre ich údajné zenužívanie 05 - Modified: 2023-06-09 11:11:22 - Feat.: - Title: Celkový predaj nových vozidiel v Číne v máji výrazne vzrástol
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
09. jún 2023 20:13