Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.05.2020, 09:36 Aktualizované dňa 28.05.2020 o 09:56

Koniec autonómie Hongkongu? Čína schválila kontroverzný zákon o národnej bezpečnosti

Návrh zákona zakazuje aktivity smerujúce k odtrhnutiu Hongkongu od Číny.

Koniec autonómie Hongkongu? Čína schválila kontroverzný zákon o národnej bezpečnosti
Zdroj: Reuters

Čínsky parlament vo štvrtok schválil návrh zákona o národnej bezpečnosti v Hongkongu, ktorý podľa kritikov ukončí autonómiu tejto osobitnej administratívnej oblasti Číny. Informovala o tom agentúra AFP.

Za návrh zákona, ktorý zakazuje aktivity smerujúce k odtrhnutiu Hongkongu od Číny, podvratnú činnosť zameranú voči centrálnej vláde, zasahovanie zahraničia do miestnej politiky a terorizmus sa vyslovilo vyše 2800 delegátov Celočínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov.

​Proti kontroverznému zákonu sa postavil aj hongkonský prodemokratický aktivista Joshua Wong, ktorý vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby voči tomuto kroku pevninskej Činy protestovalo.

Wong uviedol, že nastal čas pre prezidenta USA Donalda Trumpa, aby aktivoval svoje právomoci. "Vyzývame medzinárodnú komunitu, aby začala konať... Teraz nastal čas povstať a bojovať," povedal.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v stredu vyhlásil, že Trumpova administratíva už nepokladá Hongkong za dostatočne autonómny voči pevninskej Číne.

Samotný Trump v tejto súvislosti vyjadril pochybnosti o budúcnosti tohto územia ako svetového finančného centra, ak bude legislatíva schválená.

Podľa kritikov nový zákon nerešpektuje princíp "jedna krajina, dva systémy", na základe ktorého mal Hongkong po roku 1997 prisľúbené väčšie slobody, než platia v pevninskej Číne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.