Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.05.2020, 21:07

Trump vyzval štáty, aby dostali protesty pod kontrolu. Inak nasadí armádu

Požiadať o ich vyslanie však musí stáť Minnesota, ktorý tak podľa americkej armády zatiaľ neurobil.

Trump vyzval štáty, aby dostali protesty pod kontrolu. Inak nasadí armádu
Zdroj: Reuters

Americké štáty a mestá musia tvrdšie zasiahnuť proti násilným demonštráciám, inak sa do veci vloží federálna vláda vrátane armády. Dnes to zdôraznil americký prezident Donald Trump, ktorý vyhlásenie zverejnil na twitteri.

Pentagon medzitým oznámil, že vojenské jednotky sú v pohotovosti a sú pripravené do štyroch hodín na nasadenie, ak o to americký štát Minnesota požiada.

Guvernér štátu Minnesota Tim Walz už plne zmobilizoval národnú gardu a uviedol, že zvažuje ponuku ministerstva obrany USA na vyslanie vojenskej polície.

"Liberálni guvernéri a starostovia musia konať oveľa tvrdšie, alebo federálna vláda zasiahne a urobí, čo treba vrátane využitia neobmedzenej moci našej armády a veľkého zatýkanie," uviedol Trump. Demonštrácie v USA vyvolalo úmrtie černocha George Floyda, ktorý zomrel pri zatýkaní políciou.

Pentagon urobil podľa Reuters mimoriadny krok, keď dnes oznámil, že vojenské jednotky sú v pohotovostnom režime, kedy budú pripravené na nasadenie do štyroch hodín. Požiadať o ich vyslanie však musí stáť Minnesota, ktorý tak podľa americkej armády zatiaľ neurobil.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.