Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.06.2020, 21:48

Rodina zavraždeného Floyda dala vykonať pitvu. Priniesla odlišné výsledky ako oficiálna prehliadka

Odborník zistil, že tlak, ktorému bol Floyd vystavený, znemožnil prietok krvi do mozgu a znemožnil mu voľne dýchať.

Rodina zavraždeného Floyda dala vykonať pitvu. Priniesla odlišné výsledky ako oficiálna prehliadka
Zdroj: Al Jazeera

Súkromná pitva amerického černocha Georgea Floyda, ktorú si objednala rodina nespokojná so súdnou ohliadkou, za príčinu smrti označila udusenie následkom tlaku na chrbát a krk.

Dnes to podľa agentúry AP oznámil právny zástupca rodiny. Výsledok súkromnej pitvy sa výrazne líši od záverov oficiálnej ohliadky, podľa ktorého k smrti viedla kombinácia policajného zákroku, zdravotných problémov a možných omamných látok v tele.

Floyd zomrel pred týždňom počas zatýkania, kedy mu niekoľko minút kľačal na krku teraz už bývalý policajt Derek Chauvin. Ten bol bol obvinený z vraždy.

V trestnom oznámení na Chauvina je uvedené, že Floyd trpel niekoľkými zdravotnými problémami, okrem iného ochorením koronárnych tepien a hypertenzným ochoreniam srdca, čo k smrti rovnako ako policajný zákrok prispelo.

Výsledky oficiálnej pitvy tiež konštatovali, že neboli zistené žiadne známky traumatickej asfyxie, kedy je dusenie vyvolané tlakom na hrudník a brucho, či škrtenie.

Rodina s týmito závermi však nesúhlasila a nechala telo prehliadnuť vlastným odborníkom. Tým bol lekár, ktorý tiež pitval černocha Erica Garnera, ktorý zomrel v roku 2014 takisto pri zatýkaní belošským policajtom.

Tento odborník zistil, že tlak, ktorému bol Floyd vystavený, znemožnil prietok krvi do mozgu a znemožnil mu voľne dýchať.

Chauvin podľa trestného oznámenia kľačal na Floydovom krku osem minút a 46 sekúnd, z čoho dve minúty a 53 sekúnd bolo v čase, keď muž už nereagoval. Predtým Floyd prosil, aby ho policajt nezabíjal, a opakovane sa sťažoval, že nemôže dýchať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.