Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.06.2020, 11:43

Žiadna choroba, ale zabitie, hovoria patológovia o Floydovej smrti

Lekári vykonávajúci súkromnú pitvu v správe konštatovali, že Feorge Floyd netrpel žiadnymi zásadnými zdravotnými ťažkosťami.

Žiadna choroba, ale zabitie, hovoria patológovia o Floydovej smrti
Zdroj: Reuters

Smrť černocha George Floyda bolo zabitie, muž netrpel žiadnymi zásadnými zdravotnými problémami. Podľa agentúry Reuters to vyplýva zo správy patológov, ktorí vykonávali Floydovu súkromnú pitvu. Už skôr uviedol právny zástupca Floydovej rodiny, že lekári konštatovali ako príčinu smrti udusenie následkom tlaku na chrbát a krk. Nezávislú ohliadku si objednali Floydovi pozostalí, ktorí boli nespokojní s výsledkom súdnej pitvy.

​Floyd zomrel pred týždňom počas zatýkania v meste Minneapolis, kedy mu niekoľko minút kľačal na krku teraz už bývalý policajt Derek Chauvin. Ten bol obvinený z vraždy. Floydova smrť vyvolala protesty proti policajnej brutalite na mnohých miestach Spojených štátov.

Lekári vykonávajúci súkromnú pitvu v správe konštatovali, že Floyd netrpel žiadnymi zásadnými zdravotnými ťažkosťami, ktoré by mohli viesť k jeho smrti. Muž podľa nich zomrel pravdepodobne ešte predtým, než bol naložený do privolanej sanitky.

"Nálezy ukazujú na traumatickú asfyxiu ako príčinu smrti a zabitie ako druh smrti," povedala Allecia Wolsonová z Michiganskej univerzity, ktorá bola jedným z dvoch patológov, ktorí privátnu pitvu vykonávali.

Závery súkromnej pitvy sa výrazne líšia od oficiálnej ohliadky, podľa ktorej k smrti viedla kombinácia policajného zákroku, zdravotných problémov a možných omamných látok v tele.

V trestnom oznámení na Chauvina je uvedené, že Floyd trpel niekoľkými zdravotnými problémami, okrem iného ochorením koronárnych tepien a hypertenzným ochorením srdca, čo k smrti rovnako ako policajný zákrok prispelo. Výsledky oficiálnej pitvy tiež konštatovali, že neboli zistené žiadne známky traumatickej asfyxie, kedy je dusenie vyvolané tlakom na hrudník a brucho, či škrtenia.

Chauvin podľa trestného oznámenia kľačal na Floydovom krku osem minút a 46 sekúnd, z čoho dve minúty a 53 sekúnd bolo v čase, keď muž už nereagoval. Predtým Floyd prosil, aby ho polícia nezabíjala, a opakovane sa sťažoval, že nemôže dýchať.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.