Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.06.2020, 23:44

Francúzska armáda zabila veliteľa al-Káidy v severnej Afrike

Skupina AQIM sa snaží útokmi a únosmi narušiť stabilitu severoafrických štátov ako Tunisko, Mali, Mauritánia, Alžírsko a Burkina Faso.

Francúzska armáda zabila veliteľa al-Káidy v severnej Afrike
Zdroj: Reuters

Francúzske vojenské sily zabili pri operácii v Mali lídra severoafrickej odnože teroristickej siete al-Káida, oznámila v piatok večer francúzska ministerka obrany Florence Parlyová. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.

Alžírčan Abdalmálik Drúkdál bol vodcom skupiny známej ako al-Káida v islamskom Maghrebe (AQIM). O život prišiel vo štvrtok v meste Tessalit na severovýchode Mali, pričom "zneškodnení" boli aj viacerí z jeho blízkych spolupracovníkov.

"Francúzske ozbrojené sily 3. júna s podporou svojich miestnych partnerov zabili emira al-Káidy v islamskom Maghrebe Abdalmálika Drúkdála a viacero z jeho najbližších spolupracovníkov počas operácie v severnom Mali," uviedla Parlyová.

"Gratulujem a ďakujem všetkým tým, ktorí umožnili a vykonali túto odvážnu operáciu, ktorá zasadila ťažký úder týmto teroristickým skupinám," citovala ministerku agentúra DPA.

​Skupina AQIM sa snaží útokmi a únosmi narušiť stabilitu severoafrických štátov ako Tunisko, Mali, Mauritánia, Alžírsko a Burkina Faso.

Drúkdál skupinu ešte pod iným názvom založil v roku 1998 a viedol ju až doteraz. V roku 2006 prisahal vernosť al-Káide. Jeho organizácia viackrát uniesla a zavraždila turistov v regióne.

Francúzsko má pri svojej protiteroristickej misii Barkhane nasadených v rozľahlom regióne Sahel okolo 4500 vojakov. V Mali sa okrem toho o stabilizáciu krajiny usiluje aj misia OSN. "Tento dôležitý boj za slobodu a stabilitu v tomto regióne je veľkým úspechom," zdôraznila Parlyová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.