Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.06.2020, 21:06

Policajt, ktorý mal zabiť Georga Floyda, sa prvýkrát postavil pred súd

Bývalý policajt sa dnes objavil pred súdom virtuálne z väzenia so zvýšenou ostrahou.

Policajt, ktorý mal zabiť Georga Floyda, sa prvýkrát postavil pred súd
Zdroj: Reuters

Pred súdom v americkom meste Minneapolis dnes prvýkrát stál Derek Chauvin, belošský policajt, ​​ktorý takmer deväť minút kľačal na krku černocha Georga Floyda tesne pred jeho smrťou.

Sudca stanovil Chauvinovi, ktorý čelí obvineniu z vraždy, kauciu vo výške až 1,25 milióna dolárov, napísal web televízie CNN. Žalovaná strana sa zatiaľ nevyjadrila, či prepustenie na kauciu využije.

Floydovo úmrtie spustilo v Spojených štátoch najväčšiu vlnu protestov proti rasizmu a policajnej brutalite za niekoľko posledných desaťročí.

Množstvo ľudí ísť do ulíc v čase pandémie Covidu-19 presvedčilo video natočené náhodným okoloidúcim, na ktorom je vidieť Chauvina, ako kľačí Floydovi pri zatýkaní na krku, hoci podozrivý opakovane hovorí, že nemôže dýchať a policajta prosí, aby ho nezabíjal.

Bývalý policajt, ​​ktorý čelí stíhaniu spoločne s ďalšími tromi niekdajšími kolegami, ktorí boli pri zatýkaní prítomní, sa dnes objavil pred súdom virtuálne z väzenia so zvýšenou ostrahou.

Súd stanovil kauciu milión dolárov v prípade, že Chauvin splní ďalšie podmienky, napríklad že neopustí štát Minnesota, bude dochádzať na všetky ďalšie pojednávania a vzdá sa všetkých strelných zbraní.

Ak by chcel po dobu súdneho procesu vyjsť na slobodu bez podmienok, musel by zložiť kauciu 1,25 milióna dolárov.

Ďalšie pojednávanie sudkyňa určila na 29. júna. Na základe súčasných obvinení hrozí Chauvinovi až 40-ročné väzenie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.