Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.06.2020, 20:10

Poľský prezident prirovnal "ideológiu" LGBT ku komunizmu

Duda v stredu predstavil súbor svojich predvolebných návrhov týkajúcich sa podpory rodín.

Poľský prezident prirovnal "ideológiu" LGBT ku komunizmu
Zdroj: Reuters

Poľský prezident Andrzej Duda v sobotu vo svojom predvolebnom prejave prirovnal "ideológiu" sexuálnych menšín LGBT ku komunistickej indoktrinácii.

Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá pripomenula, že Duda je spriaznený s vládnou konzervatívnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS).

PiS dlhodobo odmieta práva LGBT komunity a diskusiu o nich považuje za dôsledok zahraničného vplyvu, ktorý sa snaží podkopať tradičné hodnoty poľskej spoločnosti, napísal ďalej Reuters.

Nie sobášom a adopcii 

Duda v stredu predstavil súbor svojich predvolebných návrhov týkajúcich sa podpory rodín. V rámci nich prisľúbil, že homosexuálnym párom nebude v Poľsku umožnené zosobášiť sa či adoptovať si dieťa a o právach LGBT sa nebude učiť na školách.

"Generácia mojich rodičov bojovala štyridsať rokov za to, aby sa zo škôl odstránila komunistická ideológia a nemohla byť vnucovaná deťom a deti, mládež, vojaci či mládežnícke organizácie nemohli byť indoktronované. Nebojovali za to, aby sa (teraz) objavila nová ideológia, ktorá je ešte ničivejšia," povedal Duda na predvolebnom zhromaždení v meste Brzeg na juhozápade Poľska.

Jeho prejav odsúdili opoziční volební kandidáti i aktivisti bojujúci za práva LGBT. Predstavitelia poľskej ľudskoprávnej skupiny Milośč Nie Wyklucza (Láska nevyčleňuje) agentúre Reuters povedali, že Dudove predvolebné návrhy v tejto oblasti sa veľmi podobajú na rozhodnutie ruskej vlády zakázať "homosexuálnu propagandu".

Problém s LGBT

Dudov prejav komentoval aj jeho volebný rival, ľavicový europoslanec Robert Biedroň, ktorý sa v prevažne katolíckom Poľsku ako prvý politik otvorene prihlásil k homosexualite. Na Twitteri prezidentovi odporučil, aby už "skončil s nenávisťou".

Európska nezávislá organizácia ILGA-Europe označila tento rok v Poľsko za krajinu, ktorá spomedzi členov EÚ najmenej rešpektuje práva komunity LGBT.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.