Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.06.2020, 14:51

Záhadná smrť 154 slonov v Botswane. Ich telá našli nedotknuté

Vzorky tkaniva mŕtvych zvierat boli zaslané na analýzu do susednej Juhoafrickej republiky.

Záhadná smrť 154 slonov v Botswane. Ich telá našli nedotknuté
Zdroj: Reuters

Úrady v Botswane vyšetrujú prípad 154 slonov, ktoré sa našli mŕtve na severozápade krajiny. Telá bola nedotknuté, čo znamená, že nešlo o akciu pytliakov, ktorí slony lovia kvôli klom. Oznámil to dnes koordinátor miestnej správy parkov Dimakatso Ntshebe.

Stále sa čaká na správu o príčine smrti zvierat. Odborníci zatiaľ vylúčili otravu a antrax, teda sneť slezinovú, ktorá občas v tejto časti Botswany postihuje tamojšie divoké zvieratá.

Vzorky tkaniva mŕtvych zvierat boli zaslané na analýzu do susednej Juhoafrickej republiky. Ntshebe sa obáva úhynu ďalších slonov, pretože niektorí vyzerajú chorí.

V Afrike sa kvôli pytliactvu stavy slonov znižujú, ale v Botswane tomu tak nie je. Žije v nej takmer tretina všetkých afrických jedincov a slonie stáda sa tam stále zväčšujú - zatiaľ čo na konci 90. rokov v krajine žilo 80-tisíc slonov, teraz je ich 130-tisíc. Ako napísala agentúra Reuters, zaslúžila sa o to dobrá správa rezervácií.

Medzi miestnymi poľnohospodármi však slony dobrú povesť nemajú, pretože niekedy im ničia úrodu. Prezident Mokgweetsi Masisi vlani zrušil päťročný zákaz lovu, ktorý zaviedol jeho predchodca Ian Khama.

Tento rok sa však poľovnícka sezóna kvôli koronavírusu vôbec nerozbehla, pretože sa mnoho záujemcov do krajiny vplyvom uzávery nedostalo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.