Severná Kórea dnes vyhodila do povetria styčný úrad oboch kórejských štátov nachádzajúci sa v pohraničnom meste Kesong na území KĽDR. Podľa agentúry Reuters to oznámilo juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie. Úrad bol vytvorený v roku 2018 a bol považovaný za prvý krok k zriadeniu veľvyslanectva a k tesnejšej spolupráci oboch kórejských štátov.
Pchjongjang v poslednej dobe stupňuje napätie
Severokórejské vedenie nedávno pohrozilo zničením úradu a dnes sa jeho hrozby naplnili. "Severná Kórea o 14:49 miestneho času (7:49 SELČ) výbuchom zničila kórejský styčný úrad," oznámilo juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie. Vláda v Soule "vníma súčasnú situáciu ako vážnu".
Severná Kórea v posledných dňoch náhle obnovila ostrú rétoriku voči južnému susedovi, obviniac Južnú Kóreu z toho, že nezabránila aktivistom vo vypúšťaní propagandistických letákov pomocou balónov cez hranicu. Niektorí experti tvrdia, že KĽDR takto prejavuje nespokojnosť s tým, že Soul neoživil lukratívne spoločné ekonomické projekty, ako aj s uviaznutím jadrovej diplomacie s Washingtonom.
Pchjongjang v poslednej dobe stupňuje napätie na Kórejskom polostrove. Minulý týždeň KĽDR varovala, že vypovie medzikórejskú vojenskú dohodu z roku 2018, pokiaľ aktivisti z Južnej Kórey neprestanú na sever pomocou balónov posielať letáky kritizujúce severokórejského vodcu Kim Čong-una za porušovanie ľudských práv a za jadrový zbrojný program.
Následne Severná Kórea so svojím južným susedom prerušila komunikačné spojenie a dnes Pchjongjang pohrozil návratom severokórejskej armády do demilitarizovaného pásma, ktoré tvorí hranicu medzi oboma kórejskými štátmi.
Technicky sú stále vo vojnovom stave
Južná Kórea cez víkend KĽDR vyzvala k dodržiavaniu dohôd v rámci zmierovacieho procesu. Soul navyše sľúbil zakročiť proti aktivistom posielajúcim letáky, ktorých činnosť podľa juhokórejskej vlády prispieva k napätiu na hraniciach, ohrozuje občanov žijúcich blízko hraníc a tiež poškodzuje životné prostredie.
Severná a Južná Kórea zostávajú od vojny z rokov 1950-1953 technicky vo vojnovom stave, pretože konflikt skončil len prímerím, nie podpisom riadnej mierovej zmluvy. Najvyšší predstavitelia oboch krajín sa v roku 2018 zišli na troch summitoch a sľúbili, že budú pracovať na úplnom odstránení jadrových zbraní z polostrova. Od tej doby však medzikórejské vzťahy výrazne ochladli.
Podľa niektorých analytikov sa Severná Kórea snaží vyvolať napätie, aby podporila vnútornú jednotu krajiny, alebo sa chystá k väčšej provokácii kvôli pretrvávajúcim sankciám, ktoré na ňu medzinárodné spoločenstvo uvalilo za jej jadrové a raketové zbrojné programy. Sankcie tvrdo doliehajú na ekonomiku KĽDR, ktorá teraz navyše čelí tlaku kvôli koronavírusovej kríze, pripomína agentúra Reuters.