Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.06.2020, 13:00

Maďarskí poslanci zrušili Orbánovej vláde kritizované mimoriadne právomoci

Viktor Orbán sa kvôli tomuto legislatívnemu kroku stal terčom kritiky a čelil obvineniam.

Maďarskí poslanci zrušili Orbánovej vláde kritizované mimoriadne právomoci
Zdroj: Reuters

Maďarský parlament sa dnes uzniesol ukončiť Európskou komisiou kritizované mimoriadnej právomoci vlády pre obdobie núdzového stavu, ktorý bol vyhlásený pred dvoma mesiacmi v rámci boja proti koronavírusovej infekcii.

​Rozhodnutie zákonodarcov sa očakávalo, pretože ho inicioval sám premiér Viktor Orbán, ktorého strana Fidesz má väčšinu poslaneckých mandátov.

Vládna poslanecká väčšina 30. marca schválila zákon, ktorý dal Orbánovu kabinetu v čase časovo neobmedzeného núdzového stavu možnosť vládnuť pomocou dekrétov bez zapojenia parlamentu. Normatívny akt pritom okrem iného stanovil až päťročné tresty väzenia za šírenie nepravdivých informácií, čo umožňovalo postihovať napríklad aj novinárov kritických voči vláde.

Orbán sa kvôli tomuto legislatívnemu kroku stal terčom kritiky a čelil obvineniam, že núdzovým stavom ešte viac obmedzuje demokraciu a slobodu prejavu v krajine a chce si tak posilniť moc.

Premiér však tieto výhrady odmietol. Zvláštne právomoci obhajoval s tým, že vláde umožnili pri epidémii rýchlo činiť "závažné a ťažké rozhodnutia".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.