Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.06.2020, 22:32

Trump žiadal čínskeho prezidenta, aby mu pomohol vyhrať voľby, tvrdí jeho exporadca

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa sa snaží zabrániť vydaniu knihy Johna Boltona a tento týždeň ho zažalovala.

Trump žiadal čínskeho prezidenta, aby mu pomohol vyhrať voľby, tvrdí jeho exporadca
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump pri minuloročnom rokovaní požiadal čínsku hlavu štátu Si Ťin-pchinga, aby mu pomohol obhájiť víťazstvo vo voľbách. Píše sa to v úryvku z novej knihy bývalého bezpečnostného poradcu Bieleho domu Johna Boltona, ktorý dnes zverejnil denník The Wall Street Journal.

Podľa exporadcu nešlo o izolovaný incident, ale o súčasť "vzorca zásadne neprijateľného správania, ktoré podkopáva samotnú legitimitu prezidentského úradu".

​Svetové médiá si všímajú najmä pasáž opisujúcu bilaterálne rokovania Trumpa s jeho čínskym náprotivkom pri minuloročnom summite G20 v Japonsku. Si vraj hovoril o význame americko-čínskych vzťahov, na čo prezident Spojených štátov nadviazal komentárom o postojoch Demokratickej strany.

"Trump potom k môjmu ohromenie stočil konverzáciu k nadchádzajúcim prezidentským voľbám v USA, odkazoval na ekonomické možnosti Číny a naliehal na Si, aby zabezpečil, že vyhrá," píše Bolton.

Prezident vraj naznačil, že Peking by mu mohol pomôcť navyšovaním dovozu amerických poľnohospodárskych produktov.

Tvrdenie je súčasťou Boltonovej knihy The Room Where It Happened, A White House Memoir (Miestnosť, kde sa to stalo: Memoáre z Bieleho domu), v ktorej bývalý poradca popisuje svoje viac ako rok trvajúce pôsobenie v tíme prezidenta. Dielo má vyjsť budúci týždeň, Trumpova administratíva sa tomu však snaží zabrániť a tento týždeň Boltona zažalovala kvôli údajne hroziacemu oslabeniu "národnej bezpečnosti".

Bolton chcel pôvodne svoje memoáre vydať už o niekoľko mesiacov skôr a americkí novinári majú už dlhšiu dobu výtlačky k dispozícii. Novo zverejnený úryvok opisuje viacero aspektov súčasnej americkej politiky voči Číne, pričom hodnotenie je veľmi kritické.

"Trumpova konverzácia so Si odrážala nielen nezrozumiteľnosť jeho obchodnej politiky, ale tiež zlúčenie osobných politických záujmov a amerických národných záujmov v Trumpovej mysli," uvádza Bolton.

Vraj počas svojho pôsobenia zažil "nespočet" konverzácií, ktoré dokazujú, že Trumpovo správanie "podkopáva samotnú legitimitu prezidentského úradu".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.