Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2020, 07:54

Trump predĺžil sankcie voči KĽDR a podpísal zákon umožňujúci sankcie voči Číne

V prípade Severnej Kórey Trumpova administratíva predĺžila už existujúci "národný mimoriadny stav" po prvý raz vyhlásený v roku 2008.

Donald Trump
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump predĺžil v stredu platnosť sankcií zavedených voči Severnej Kórei a podpísal zákon, ktorý umožňuje sankcie voči Číne pre utláčanie ujgurskej menšiny. Informovali o tom agentúry Jonhap a DPA.

V prípade Severnej Kórey Trumpova administratíva predĺžila už existujúci "národný mimoriadny stav" po prvý raz vyhlásený v roku 2008. Americká vláda rámci neho predĺžila aj platné sankcie.

Odvoláva sa pritom na "mimoriadnu hrozbu", ktorú predstavuje tamojší režim, najmä jeho jadrový a balistický program.

"Existencia a riziko šírenia štiepneho materiálu použiteľného na výrobu (jadrových) zbraní na Kórejskom polostrove a politika vlády Severnej Kórey naďalej predstavuje neobvyklú a mimoriadnu hrozbu pre národnú bezpečnosť, zahraničnú politiku a hospodárstvo Spojených štátov," napísal Trump v správe adresovanej Kongresu.

Trump takisto podpísal zákon, ktorý umožní zaviesť proti Číne sankcie v súvislosti s potláčaním práv ujgurskej menšiny a ďalších moslimských skupín v západnej provincii Sin-ťiang.

Zákon stanovuje, že Trumpova administratíva bude mať 180 dní na to, aby identifikovala čínskych predstaviteľov zodpovedných za utláčania Ujgurov.

Podľa odhadov OSN sa v internačných táboroch v Číne v súčasnosti nachádza približne milión Ujgurov a príslušníkov ďalších turkotatárskych menšín. Osoby, ktoré tieto tábory zažili, vydávajú svedectvá o mučení, podvýžive a bití väzňov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.