Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2020, 09:20

Česi môžu od júla odložiť rúška, nebudú povinné vo vnútorných priestoroch ani vo verejnej doprave

Zakrývanie nosa a úst kvôli koronavírusu bude ďalej povinné len v miestach s vyšším výskytom choroby.

Česi môžu od júla odložiť rúška, nebudú povinné vo vnútorných priestoroch ani vo verejnej doprave
Zdroj: TASR/AP

Ľudia v Česku môžu od 1. júla odložiť rúška aj vo vnútorných priestoroch alebo verejnej doprave.

Zakrývanie nosa a úst kvôli koronavírusu bude ďalej povinné len v miestach s vyšším výskytom choroby, uviedol dnes minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

Zachovanie povinnosti by sa za súčasnej situácie týkalo Prahy a Karvinska, ministerstvo chce však ešte počkať na vývoj v ďalšom týždni.

K ďalšiemu zmierňovaniu pravidiel chce ministerstvo pristúpiť vďaka priaznivej epidemiologickej situácii. Odporučila ho pracovná skupina pre uvoľňovanie karanténnych opatrení.

Vojtěch uviedol, že plošné opatrenia sa posúvajú na lokálnu úroveň. "Pokiaľ k 1. júlu zostane väčšina regiónov bez nových prípadov, nie je namieste opatrenia predlžovať v celej republike. Nosenie rúšok vo vnútorných priestoroch alebo prostriedkoch hromadnej dopravy by od tohto dátumu zostalo už len v regiónoch s vyšším výskytom Covid-19," doplnil.

Ak by sa niekde zvýšil počet prípadov choroby, miestna hygiena tam prijme potrebné opatrenia, doplnil.

Povinnosť používať vonku rúško či iné zakrytie nosa a úst zaviedla česká vláda kvôli pandémii koronavírusu od 19. marca.

K prvému zmierneniu tohto opatrenia pristúpil kabinet 25. mája, odkedy mohli ľudia vonku odložiť rúška, ak zachovajú od ostatných aspoň dvojmetrový odstup. Od začiatku tohto týždňa ľudia rúško mať nemusia ani pri menšom odstupe.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.