Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.06.2020, 22:19

Strana srbského prezidenta mieri k drvivému víťazstvu, má vyše 63 percent hlasov

Hlavný opozičný blok už vlani oznámil bojkot parlamentných volieb.

Strana srbského prezidenta mieri k drvivému víťazstvu, má vyše 63 percent hlasov
Zdroj: Reuters

Vládnuca Srbská pokroková strana (SNS) prezidenta Aleksandra Vučiča mieri k drvivému víťazstvu v parlamentných voľbách v Srbsku.

Podľa predbežných výsledkov zverejnených nezávislou agentúrou CESID získala vyše 63 percent hlasov.

Bojkot časti opozičných strán na volebnú účasť mal len obmedzený vplyv. Išlo o sa prvé parlamentné voľby v Európe od vypuknutia pandémie Covidu-19 na starom kontinente.

Občania krajiny v nedeľu rozhodovali o zložení 250-členného parlamentu a Národného zhromaždenia. Súbežne sa konali i komunálne voľby.

Parlamentné voľby sa v Srbsku konali i priek obavám z ďalšieho šírenia nového koronavírusu. Očakávalo sa, že populisti vládnuci v balkánskej krajine si posilnia moc, keď hlasovanie bojkotuje časť opozície, informovali agentúry AP a DPA.

Hlavný opozičný blok už vlani oznámil bojkot volieb s cieľom obrátiť medzinárodnú pozornosť na to, čo jeho lídri označujú za oslabovanie demokracie v Srbsku za vlády Vučiča.

Ten podľa oponentov kontroluje hlavné médiá, v ktorých dominoval aj počas kampane, a obmedzuje svojich kritikov. Prezident takéto obvinenia popiera.

Volebné miestnosti sa uzavreli o 20.00 h. Prieskumy medzi hlasujúcimi voličmi, tzv. exit polly, nie sú v Srbsku povolené.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.