Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.06.2020, 13:38

Trump premenoval koronavírus na Kung Flu, Čína vyjadrila dôrazný nesúhlas

Prezident USA opakovane nazýva koronavírus čínskym vírusom, zhoršujú sa tak už aj tak napäté vzťahy medzi veľmocami.

Trump premenoval koronavírus na Kung Flu, Čína vyjadrila dôrazný nesúhlas
Zdroj: Reuters

Čína v reakcii na slová amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý v súvislosti s ochorením COVID-19 spomenul výraz "Kung Flu" (flu znamená chrípka), varovala pred používaním tohto vírusu za účelom onálepkovania krajín. V pondelok o tom informovala spravodajská televízia CNN.

Keď Trump v sobotu počas predvolebného mítingu v americkej Tulse v štáte Oklahoma opäť prirovnal nový druh koronavírusu ku chrípke, spomenul okrem iného výraz Kung Flu.

Znova tak hovoril o "čínskom víruse", čím narážal na skutočnosť, že ohniskom pandémie je Čína, respektíve veľkomesto Wu-chan. Trump už predtým nazval nový koronavírus "čínskym morom".

"Čína dôrazne nesúhlasí s akýmikoľvek slovami alebo činmi, ktoré sa snažia využiť pôvod koronavírusu na onálepkovanie ktorejkoľvek krajiny," uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien v reakcii na otázku týkajúcu sa Trumpovej poznámky.

Čao dodal, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a medzinárodné spoločenstvo sú "vyslovene proti prepojeniu vírusu s konkrétnou krajinou alebo regiónom".

Podľa agentúry AFP sa dlhotrvajúce spory oboch veľmocí v otázkach obchodu, ľudských práv či ďalších záležitostí od vypuknutia koronavírusovej pandémie dostali na dosiaľ najhoršiu úroveň.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.