Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.06.2020, 14:47

Prvá vlna pandémie v USA sa neskončila. Niektoré štáty hlásia rekordné nárasty prípadov

Na americkom juhu sa infekcia šíri najmä medzi mladými ľuďmi.

Prvá vlna pandémie v USA sa neskončila. Niektoré štáty hlásia rekordné nárasty prípadov
Zdroj: Reuters

Prvá vlna pandémie choroby Covid-19 v USA sa zďaleka neskončila, zhruba polovica štátov teraz hlási nárast nových prípadov a v niektorých štátoch sú čísla dokonca rekordné.

Dnes o tom informovala televízia CNN, ktorá uviedla, že na americkom juhu sa infekcia šíri najmä medzi mladými ľuďmi.

​Odborníci v USA preto vyzývajú na preventívne dodržiavanie sociálneho odstupu a na zakrývanie tváre rúškami.

Časť nárastu nových prípadov je vysvetlená väčším počtom testov, podľa odborníkov ale vývoj štatistík nie je možné zdôvodniť len dôraznejším testovaním.

"Viac testov sa samozrejme odrazí vo väčšom počte prípadov. Ak by rozsiahlejšie testovanie bolo jediným dôvodom v náraste prípadov, bolo by možné očakávať proporcionálny pokles pozitívnych výsledkov či aspoň stagnáciu. A to sa nedeje," uviedla lekárka Shoshana Ungerleiderová z kalifornskej kliniky California Pacific Medical Center.

"Nijako to nesúvisí s väčším počtom testov, naopak je to plným odrazom správania," vyhlásila. "Musíme ľuďom hovoriť, aby dodržiavali pravidlá, nosili rúška, vyvarovali sa davov, zostali doma, pokiaľ je to možné, a umývali si ruky," dodala.

​Z päťdesiatich štátov USA nárast hlási 23, okrem iného Kalifornia, Nevada, Colorado, Arizona, Texas, Missouri, Florida či Havaj.

V ďalších desiatich štátoch vrátane Oregonu či Virgínie počet prípadov stagnuje. Vo zvyšných 17 štátoch, ako sú New York, New Jersey, Pensylvánia a Maryland, je infekcia na ústupe.

Spojené štáty, kde žije 330 miliónov obyvateľov, sú koronavírusom najpostihnutejšou krajinou sveta. Podľa americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa sa tu nakazilo vyše 2,28 milióna ľudí, z ktorých približne 120-tisíc komplikáciám súvisiacim s infekciou podľahlo.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.