Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.06.2020, 11:34

Bolton v knihe kritizuje Babišov výrok. Už chápem, prečo ho Trump vyhodil, reaguje český premiér

John Bolton dnes vydal pamäti z čias, keď robil poradcu americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

Bolton v knihe kritizuje Babišov výrok. Už chápem, prečo ho Trump vyhodil, reaguje český premiér
Zdroj: TASR/AP

Andrej Babiš sa ohradil proti tvrdeniu Johna Boltona, bývalého poradcu amerického prezidenta Donalda Trumpa, že predseda českej vlády na summite NATO mal zo všetkých štátnikov nejnevhodnejší príspevok. Týkal sa rastu výdavkov na obranu. Podľa Babiša bol jeho výrok vytrhnutý z kontextu. Premiér dodal, že už chápe, prečo Trump svojho poradcu vyhodil z tímu.

"Takýchto kníh plných nezmyselných vyhlásení už bolo. Napriek tomu tej úvahe pána Boltona nerozumiem. Stačilo by sa zamyslieť, je to len jednoduchá trojčlenka. A na rokovaní summitu NATO ju okrem prezidenta Trumpa pochopili aj ostatní európski lídri," napísal Babiš okrem iného redakcii iDNES.cz.

Memoáre vyšli dnes

Bolton dnes vydal pamäti pod titulom The Room Where It Happened: A White House Memoir (Miestnosť, kde sa to stalo: Memoáre z Bieleho domu). Vyjadruje sa k udalostiam počas Trumpovho vládnutia, vrátane jeho diplomatickej aktivity. Okrem iného v knihe negatívne zhodnotil Babišove slová z vrcholnej schôdzky Severoatlantickej aliancie.

Babišovo vyhlásenie, že pre Česko je ťažké približovať sa k splneniu záväzku ohľadom výdavkov na obranu, pretože krajine rýchlo rastie hrubý domáci produkt, označil za najnevhodnejší na summite.

"Logicky som argumentoval tým, že v podstate toľko nezáleží na percente HDP, ktoré miniete za zbrojenie, pretože dôležitejšia je absolútna čiastka, ktorá ide na výdavky na obranu," reagoval v utorok Babiš.

"Ak vám rastie HDP, tak vám rastie aj absolútna čiastka, ktorú by ste mali minúť za zbrojenie, ale ak nám v tomto roku HDP klesne a naše výdavky na obranu zostanú zachované, tak nám percento výdavkov na obranu logicky stúpne," pokračoval premiér.

Boltona kritizujú aj v iných krajinách

"Tiež chcem poznamenať, že od nášho nástupu do vlády budeme mať v rámci rozpočtu 2021 absolútny nárast 100 percent výdavkov na zbrojenie. Tie slová v knihe sú vytrhnuté z kontextu a teraz už celkom chápem, prečo prezident Trump pána Boltona vyhodil zo svojho tímu poradcov, keď nebol schopný pochopiť tak jednoduchú vec," uzavrel Babiš.

Na Boltonovo tvrdenie reagujú aj v iných krajinách. Napríklad Japonsko v utorok poprelo, že Trump po Tokiu požadoval viac peňazí na zachovanie amerických vojakov na japonských ostrovoch. "Žiadna požiadavku sme nedostali," reagovalo podľa agentúry AP japonské ministerstvo obrany.

Ohradila sa tiež Južná Kórea. Bolton v knihe zosmiešnil "nerealistické očakávania" jej prezidenta Mun Če-ina od summitu Trumpa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom ohľadom svojho plánu zjednotenia oboch Kóreí.

"Neodráža to presné fakty a podstatne ich skresľuje," reagoval podľa agentúry Reuters poradca juhokórejského prezidenta pre národnú bezpečnosť. Podľa neho je navyše vydanie knihy opisujúce dôverné aktivity "nebezpečným precendensom".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.