Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.06.2020, 22:45

Napätie pred plánovanou anexiou rastie. Militanti vystrelili z pásma Gazy na Izrael dve rakety

Útok z pásma Gazy prichádza deň po varovaní militantného hnutia Hamas pred plánovanou izraelskou anexiou častí Západného brehu.

Napätie pred plánovanou anexiou rastie. Militanti vystrelili z pásma Gazy na Izrael dve rakety
Zdroj: Reuters

Dve rakety vystrelili v piatok na Izrael militanti z palestínskeho pásma Gazy, oznámila izraelská armáda, ktorú citovala agentúra AFP.

Ide o prvý raketový útok z pásma Gazy od začiatku mája, ktorý prichádza iba deň po varovaní militantného hnutia Hamas pred plánovanou izraelskou anexiou častí Západného brehu.

To sa podľa Hamasu rovná "vyhláseniu vojny".

Izrael považuje údolie Jordánu za nevyhnutné pre svoju bezpečnosť a po 1. júli má v úmysle podniknúť kroky na jeho zabratie spolu so židovskými osadami už existujúcimi na Západnom brehu.

V piatok sa však objavila informácia, že Izrael zredukoval svoje plány na anektovanie okupovaných palestínskych území. Podľa zdrojov z palestínskeho vedenia Izrael napokon nezaberie údolie rieky Jordán a svoju anexiu obmedzí iba "na dva alebo tri bloky židovských osád" v Predjordánsku.

Hamas, ktorý kontroluje pásmo Gazy, Európska únia i Spojené štáty zaraďujú medzi teroristické organizácie. Izrael a Hamas viedli od roku 2008 medzi sebou už tri vojny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.