Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.07.2020, 14:36

Majského v českej nemocnici vypočúvali. Súd bude rozhodovať o jeho vydaní na Slovensko

Aktuálne české orgány realizujú štandardné konanie o vydaní žiadanej osoby na základe európskeho zatýkacieho rozkazu.

Majského v českej nemocnici vypočúvali. Súd bude rozhodovať o jeho vydaní na Slovensko
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Obžalovaného a neprávoplatne odsúdeného podnikateľa Jozefa Majského, ktorého minulý mesiac zadržali na základe európskeho zatýkacieho rozkazu v Šumperku, v stredu vypočuli české orgány.

Čítajte viac o Jozefovi Majskom a jeho kauzách

"S ohľadom na zdravotný stav žiadanej osoby bol dnes vykonaný jej výsluch v nemocnici. Ďalej sú zhromažďované listinné dôkazy k podaniu príslušného návrhu na súd. Po zhromaždení materiálov potrebných na posúdenie všetkých obligatórnych a fakultatívnych dôvodov na vydanie, eventuálne nevydanie žiadanej osoby bude v zmysle príslušného paragrafu a zákona na základe európskeho zatýkacieho rozkazu návrh podaný na Krajský súd v Ostrave. Ten je príslušný rozhodnúť o vydaní alebo nevydaní požadovanej osoby," uviedol v stredu krajský štátny zástupca v Ostrave Libor Malý.

​Podľa jeho slov sa tak aktuálne realizuje štandardné konanie o vydaní žiadanej osoby na základe európskeho zatýkacieho rozkazu v zmysle príslušného zákona o medzinárodnej justičnej spolupráci v trestných veciach a tiež predbežné šetrenie.

Verejné zasadnutie, na ktorom sa Majský v stredu na Najvyššom súde teda nezúčastnil, senát odvolacieho súdu odročil na 29. júla.

"NS SR urobil všetky opatrenia na vykonanie verejného zasadnutia. Vzhľadom na to, že obžalovaný Jozef M. sa nedostavil a nedal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti, zákonné podmienky na vykonanie verejného zasadnutia neboli splnené. Senát NS SR určil ďalší termín verejného zasadnutia v predmetnej veci na 29. júl o 9.00 h," uviedla Alexandra Važanová z referátu komunikácie Najvyššieho súdu.

S Majským, ktorého zadržala 17. júna polícia v nemocnici v Šumperku na základe európskeho zatýkacieho rozkazu, sa uskutočňuje v Česku predbežné vyšetrovanie zo strany Krajského štátneho zastupiteľstva v Ostrave. Krajský súd v Ostrave 20. júna nezobral Majského do predbežnej väzby, keďže nezistil dôvody väzby, ktorú navrhovalo Krajské štátne zastupiteľstvo v Ostrave.

V prípade, že by zastupiteľstvo podalo návrh na dodanie do väzby vydávajúcej, rozhodoval by o nej Krajský súd v Ostrave a potom ako odvolací Vrchný súd v Olomouci.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.