StoryEditor

Francúzsko návštevou prezidenta obnoví diplomatické vzťahy s Líbyou

25.07.2007, 11:47
Autor:
SITASITA

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v stredu odcestuje do Líbye. Krajinu navštívi iba deň po tom, čo delegácia vrátane francúzskej prvej dámy odprevadila do Bulharska päť sestričiek a palestínskeho lekára, ktorých líbyjský súd odsúdil na smrť za údajné nakazenie stoviek detí vírusom HIV a neskôr po dohode s rodinami nakazených detí trest zmiernil na doživotie.
Sarkozy označil svoju návštevu Tripolisu za pokus o návrat krajiny, ktorá bola pre prípad šiestich zahraničných zdravotníkov dlho považovaná za vydedenca, späť "do lona" medzinárodnej komunity. Návrat zdravotníkov do Bulharska totiž odstránil poslednú veľkú prekážku zlepšenia vzťahov s Tripolisom a otvoril dvere užšej spolupráci medzi Francúzskom a Líbyou. Touto návštevou "obnovujeme a renovujeme naše vzťahy s Líbyou a opäť nadväzujeme diplomatické vzťahy," vyhlásil v stredu Sarkozyho hovorca David Martinon pre televíznu stanicu France-2.
Očakáva sa, že francúzsky prezident, ktorý v stredu popoludní v Tripolise absolvuje rokovanie a večeru s líbyjským lídrom Muammarom Kaddáfím, bude presadzovať zintenzívnenie hospodárskej spolupráce s Líbyou, ktorá disponuje významnými zásobami ropy. Nebude sa hovoriť o nukleárnej spolupráci, uviedol Martinon. Lídri by sa mali venovať aj otázke kooperácie v boji proti terorizmu a ilegálnej imigrácii.
Prepustenie šiestich zdravotníkov, väznených od roku 1999, bolo Sarkozyho zahraničnopolitickou prioritou už od jeho nástupu na post hlavy štátu v máji. Prvá dáma Cécilia Sarkozyová tento mesiac navštívila Líbyu až dva krát, aby lobovala za prepustenie medikov, a v utorok s nimi francúzskym prezidentským lietadlom víťazne odletela do Bulharska.
Líbya obvinila päť bulharských sestričiek a palestínskeho lekára, ktorému Bulharsko nedávno udelilo štátne občianstvo, z úmyselného nakazenia viac ako 400 líbyjských detí vírusom HIV. Zdravotníci obvinenia popierali a tvrdili, že ich priznanie bolo vynútené mučením. Bulharský prezident Georgi Parvanov im okamžite po prílete do Sofie udelil prezidentskú milosť.
Sarkozyho návšteva Líbye je prvou od jeho nástupu do funkcie. Krajina bude prvou zastávkou na africkom turné francúzskeho prezidenta, ktoré bude zahŕňať aj návštevu Senegalu a Gabonu.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. december 2022 08:01