Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.07.2020, 21:05 Aktualizované dňa 07.07.2020 o 21:26

USA opúšťajú Svetovú zdravotnícku organizáciu. Dôvodom má byť aj zlá reakcia na pandémiu

Trump na WHO v posledných mesiacoch opakovane útočil, obviňoval ju z prílišnej náklonnosti voči Číne a tvrdil, že zle zvládla reakciu na pandémiu covidu-19.

USA opúšťajú Svetovú zdravotnícku organizáciu. Dôvodom má byť aj zlá reakcia na pandémiu
Zdroj: Reuters

USA oficiálne opustili Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO). Uvádzajú to agentúry DPA a AFP s odkazom na vyjadrenie vysokých amerických činiteľov.

Demokratický senátor Bob Menendez na Twitteri napísal, že prezident o kroku už informoval Kongres.

"Kongres dostal oznámenie, že POTUS (prezident) oficiálne vystupuje z WHO uprostred pandémie," uviedol na Twitteri Menendez, člen senátneho výboru pre zahraničné vzťahy.

Trump na WHO, ktorá je jednou z agentúr OSN, v posledných mesiacoch opakovane útočil, obviňoval ju z prílišnej náklonnosti voči Číne a tvrdil, že zle zvládla reakciu na pandémiu covidu-19.

Nemenovaný predstaviteľ ministerstva zahraničných vecí potvrdil, že Spojené štáty v pondelok o svojom vystúpení upovedomili generálneho tajomníka OSN.

Podľa zdroja je list adresovaný OSN veľmi krátky. Upozornil však, že nevie, či list, ktorý videl, bol jeho konečnou verziou.
Proces vystúpenia by mal trvať jeden rok.

Trump ešte koncom mája vyhlásil, že pristúpi k "ukončeniu" vzťahov medzi Spojenými štátmi a WHO.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.