Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.07.2020, 08:15

OSN schvália rezolúciu o obnovení humanitárnej pomoci Sýrii

Opatrenie získalo podporu dvanástich hlasov z pätnástich, pričom Rusko, Čína a Dominikánska republika sa zdržali hlasovania.

OSN schvália rezolúciu o obnovení humanitárnej pomoci Sýrii
Zdroj: Reuters

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) v sobotu schválila rezolúciu o obnovení cezhraničnej humanitárnej pomoci Sýrii, ale až potom, čo ustúpila Rusku, ktoré chcelo, aby sa zatvoril jeden z dvoch hraničných priechodov z Turecka. Informovala o tom agentúra AFP.

Návrh rezolúcie, ktorá umožňuje využívanie hraničného priechodu Bab al-Hawa po dobu jedného roka, predložilo Nemecko spolu s Belgickom.

Opatrenie získalo podporu dvanástich hlasov z pätnástich, pričom Rusko, Čína a Dominikánska republika sa zdržali hlasovania.

Rezolúcia o cezhraničnej humanitárnej pomoci pre Sýriu, ktorá bola BR OSN prvýkrát prijatá jednomyseľne v roku 2014, umožňuje posielať humanitárnu pomoc miliónom sýrskych civilistov.

Moskva a Peking však v utorok v BR OSN vetovali návrh rezolúcie o jej ďalšom predĺžení.

Rusko požadovalo, aby sa na presun pomoci využíval namiesto doterajších dvoch hraničných priechodov z Turecka iba jeden. Moskva tiež nesúhlasila s predĺžením poskytovania cezhraničnej pomoci Sýrii o jeden rok a požadovala šesť mesiacov.

Hraničný priechod sa na základe rezolúcie bude využívať do 10. júla 2021.

Rusko, ktoré je najdôležitejším spojencom Sýrie, požadovalo zatvorenie jedného hraničného priechodu niekoľko týždňov. Európske krajiny spolu so Spojenými štátmi zase chceli, aby oba priechody ostali otvorené.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.