Bude potrebné, aby sa v októbri Česko zase vrátilo k povinnému noseniu rúšok na verejnosti, povedal epidemiológ Rastislav Maďar, ktorý koordinuje epidemiologický tím českého ministerstva zdravotníctva.
Je podľa neho nutné zabrániť tomu, aby sa koronavírus dostal k starším skupinám obyvateľstva. Ďalej uviedol, že sa teraz čaká, či sa pre Čechov zmenia podmienky pre cestovanie do Bulharska, kde počet nakazených v poslednej dobe stúpol.
Jesenné znovuzavedenie nosenia rúšok s českým ministrom zdravotníctva Adamom Vojtěchom ešte neriešil, plánuje o tom však spolu s ďalšími epidemiológmi debatovať.
Zároveň však tvrdí, že do budúcnosti budeme musieť nájsť spôsob, ako s vírusom existovať. "Musíme zabrániť šíreniu vírusu medzi rizikovými skupinami, ako sú starší ľudia, zvyšok populácie sa nemusí stresovať," povedal Maďar v relácii 20 minút Rádiožurnálu. Kľúčové je podľa neho s akýmikoľvek príznakmi zostať doma.
Keby sa bane zatvorili skôr, vírus už tam je znovu
Karvinsko, Frýdecko-Místecko, Kutnohorsko a Jihlavsko zostávajú v Česku stále ohniskami koronavírusu. "Na Karvinsku je situácia stabilná, drvivá väčšina pacientov nie je napojená na pľúcnu ventiláciu, k tomu komunitnému šíreniu tam tiež nedochádza," pochvaľoval si v pondelkovom rozhovore Maďar.
To, že sa nakazili členovia prvoligového futbalového mužstva v Karvinej, podľa neho neznamená, že sa vírus začal šíriť komunitne. Podľa jeho informácií jeden z trénerov pracuje v OKD, teda v ohnisku nákazy.
Podľa jeho názoru sa v súčasných ohniskách nákazy nič zásadné neurobilo zle. "Keď sa má niečo zatvoriť, napríklad región, musia k tomu ako podklad existovať dáta. Keby bane OKD boli uzavreté skôr, už by tam možno ten vírus bol späť," tvrdí.
"Zatvárať takto veľký podnik, ktorý to nemusí ustáť, kvôli bezpríznakovým alebo ľahkým nákazám, to nie je adekvátne. Ak hovoríme o tom, že ten vírus sa začlení medzi sezónne respiračné choroby, tak sa ho nemusíme báť a nie sú potrebné drakonické opatrenia," povedal epidemiológ.
V Chorvátsku hlásili rekordný počet nakazených
"Bulharsko je teraz také, že nemáme istotu, ako sa to bude vyvíjať ďalej," komentoval Maďar situáciu v krajine, ktorá je teraz na zozname krajín pre Čechov označená ako zelená, teda bezpečná pre cestovanie.
Počet nakazených stúpol aj v Chorvátsku, ktoré v sobotu ohlásilo najvyšší nárast od začiatku epidémie. Zaviedli však preventívne opatrenia a podľa Maďara netreba panikáriť. "Tie pobrežné, menej osídlené oblasti toľko rizikové nie sú," tvrdí.
Odporúča dôkladne dodržiavať rozostupy a upozorňuje na to, že napríklad v Chorvátsku stále platí vo vnútri povinnosť nosiť rúško.
"Uzavreté priestory predstavujú riziko. Z epidemiologického hľadiska je lepšie cestovať svojím vlastným vozidlom," radí. Mali by sme zároveň myslieť aj na to, že v hoteloch na dovolenke môžeme stretnúť veľa ľudí z rôznych krajín. Odporúča sa s nimi nijako nezdružovať.