Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.07.2020, 17:30

Juhokórejský právnik označil vinníka júnových výbuchov. Kimovu sestru však pred súd dostane len ťažko

V žalobe sa uvádza, že Kim Jo-čongová výbuch nariadila a existujú dôkazy, ktoré toto vyhlásenie potvrdzujú.

Juhokórejský právnik označil vinníka júnových výbuchov. Kimovu sestru však pred súd dostane len ťažko
Zdroj: Reuters

Juhokórejský advokát Lee Kyung-jae obvinil sestru Kim Čong-una zo zničenia úradu a verejného majetku, čím odkazuje na júnový výbuch kórejských styčných kancelárií.

Juhokórejskí prokurátori však majú zviazané ruky: neexistuje prakticky žiadny spôsob, ako Kim Jo-čongovú prinútiť, aby sa na súd dostavila a obvineniam čelila.

Minulý týždeň podal Lee podľa denníka The New York Times žalobu, v ktorej žiadal prokurátora, aby Kim Jo-čongová spolu s vedúcim generálneho štábu severokórejskej armády Pak Jong-čonom čelila obvineniu zo zničenia budovy postavenej z peňazí juhokórejských daňových poplatníkov.

Podľa agentúry UPI Lee vo svojej žalobe uviedol, že Kim Jo-čongová výbuch nariadila a existujú dôkazy, ktoré toto vyhlásenie potvrdzujú.

Mohlo by ísť o symbolický akt

Prokurátori sa zatiaľ rozhodujú, či proti Kim Jo-čongovej začnú trestné stíhanie, ale vzhľadom k predchádzajúcim zvyklostiam sa prípad veľmi pravdepodobne odloží.

Hoci by išlo o veľmi symbolický akt, pretože ani súdy nemôžu sestru severokórejského vodcu prinútiť, aby sa na súd dostavila a prípadne sa riadila jeho rozhodnutím, mohol by mať trvalé následky vo vývoji vzťahov medzi Severnou a Južnou Kóreou.

Došlo na jej slová

A prečo je za zodpovednú označená práve Kim Jo-čongová? Bola to práve ona, ktorá len pár dní pred výbuchom vyslala do sveta správu, v ktorej vyzýva aktivistov z juhu, aby prestali posielať svoje pamflety na územie Severnej Kórei.

"Nebude trvať dlho a budete svedkami tragickej scény pádu styčných budov," pohrozila vo svojej reči Kim Jo čongová. A na jej slová došlo veľmi skoro.

Fotografie zaznamenávajúce výbuch úradu, ktorý plnil funkciu ambasády oboch krajín, obleteli internet len tri dni po tomto jej vyhlásení.

Úrad bol na severokórejskej strane vytvorený v roku 2018 a bol považovaný za prvý krok k zriadeniu veľvyslanectva a k tesnejšej spolupráci oboch kórejských štátov. Výbuch časti centra v demilitarizovanej zóne z 9. júna znamenal však úplný obrat vo vývoji vzťahov medzi oboma krajinami

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.