Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.07.2020, 10:13 Aktualizované dňa 18.07.2020 o 11:06

Požiar katedrály je pod kontrolou. Najväčšie škody sú na organe

Z hlavného okna medzi dvoma vežami na priečelí historickej budovy stúpal ráno hustý dym.

Požiar katedrály je pod kontrolou. Najväčšie škody sú na organe
Zdroj: Reuters

Hasičom sa podarilo dostať pod kontrolu požiar, ktorý vypukol v sobotu ráno v katedrále v meste Nantes na západe Francúzska. 

Oznámili to tamojšie pohotovostné zložky, podľa ktorých škody nemožno porovnávať s vlaňajším požiarom v parížskej katedrále Notre-Dame. Informovala o tom agentúra AFP.

"Škody sa sústreďujú na organ, ktorý bol zjavne úplne zničený. Jeho plošina je veľmi nestabilná a mohla by sa zrútiť," povedal regionálny veliteľ hasičského zboru Laurent Ferlay novinárom pred katedrálou.

Stredisko núdzových operácií predtým oznámilo, že pohotovostné zložky dostali oznámenie o požiari krátko pred 8.00 h, pričom na miesto vyslali viac ako 60 hasičov. Príčina vypuknutia plameňov vnútri budovy zatiaľ nie je známa.

Z hlavného okna medzi dvoma vežami na priečelí historickej budovy stúpal ráno hustý dym, plamene však vidno nebolo, uviedla rozhlasová stanica France Info. Situáciu sledovali zhrození obyvatelia mesta i turisti, zatiaľ čo zasahujúce zložky okolie chrámu uzavreli.

Katedrálu svätého Petra a svätého Pavla v Nantes, ktorej stavba v gotickom štýle sa začala v 15. storočí, zasiahol rozsiahly požiar naposledy v roku 1972, keď zničil jej strechu. Opravy trvali viac ako 13 rokov.

Vlani v apríli požiar zdevastoval katedrálu Notre-Dame v Paríži. Zničená bola strecha celej hlavnej lode a niektoré stredoveké okenné vitráže, poškodili sa aj vnútorné časti chrámu..

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.