Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2020, 12:40

Cestujete do Rakúska? Krajinu trápi koronavírus, sprísňuje nosenie rúšok

  • Oddnes platí v Rakúsku povinnosť nosiť rúško v obchodoch s potravinami, zdravotníckych zariadeniach či na úradoch.
  • Dôvodom je nárast počtu infikovaných koronavírusom.
  • Mimoriadne kroky na južných hraniciach zamerané na kontrolu osôb prichádzajúcich z rizikových krajín boli kvôli právnym nejasnostiam odložené.
Cestujete do Rakúska? Krajinu trápi koronavírus, sprísňuje nosenie rúšok
Zdroj: Reuters

Nosenie ochranných pomôcok je oddnes v Rakúsku povinné v supermarketoch, predajniach mäsa a ďalších obchodoch s potravinami, ďalej v bankách, na úradoch, poštách, v nemocniciach, lekárskych ordináciách či domovoch s opatrovateľskou službou. Informovala o tom agentúra APA.

Povinnosť platí aj v kostoloch pri bohoslužbách, na kultúrnych podujatiach v uzavretých priestoroch či na zhromaždeniach, kde nie je možné udržiavať vzájomný odstup aspoň jeden meter.

​Doteraz si Rakúšania museli nasadiť rúško pri vstupe do lekární, prostriedkov hromadnej dopravy či v taxíku. V nemocniciach, u lekára či na kultúrnych podujatiach boli doteraz tieto ochranné pomôcky odporúčané.

Nárast infikovaných

Vláda rozhodla o sprísnení koronavírusových opatrení v utorok. V stredu ich rozšírila aj o povinnosť nosiť rúška na benzínových pumpách a v pekárňach.

Podľa ministerstva zdravotníctva v máji a v júni pribúdalo denne menej ako 50 novo infikovaných osôb, v posledných troch týždňoch však prírastkov bolo takmer každý deň viac ako sto.

Vo štvrtok zaznamenali úrady 170 novo nakazených, čím celková bilancia stúpla na 20 099. S chorobou covid-19 zomrelo v Rakúsku doteraz 711 ľudí. Najhoršie postihnutým okresom je dolnorakúsky Horn pri hraniciach s Českom, kde na 10-tisíc obyvateľov vychádza 10,3 nakazených.

Odklad kontroverzného nariadenia

Kvôli právnym nejasnostiam sa odsúva pôvodne plánované sprísnenie pravidiel pre vstup osôb z rizikových krajín. Vstúpiť do Rakúska malo byť povolené iba tým, ktorí sa preukážu negatívnym testom na koronavírus, ktorý vystaví niektoré z laboratórií, ktorých certifikáciu Rakúsko uznáva.

​Cestujúci si podľa vládnych plánov tiež nemali mať možnosť vybrať medzi testom a 14-dňovou karanténou - tá má byť odteraz povinná pre všetkých prichádzajúcich z rizikových krajín. Zosilnený má byť aj karanténny dohľad. Opatrenie malo dopadnúť najmä na rakúskych občanov s pôvodom v balkánskych krajinách, ktoré momentálne zažívajú druhú vlnu nákazy.

Odklad prichádza potom, čo v stredu rakúsky ústavný súd rozhodol, že časť vládnych opatrení proti šíreniu nákazy koronavírusu bola v rozpore so základným zákonom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.