Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.07.2020, 14:09

Lampedusa chce kvôli migrantom vyhlásiť stav núdze. Situácia je neúnosná, tvrdí starosta

K brehom ostrova sa od stredy dostala viac ako tisícka migrantov.

Lampedusa chce kvôli migrantom vyhlásiť stav núdze. Situácia je neúnosná, tvrdí starosta
Zdroj: Reuters

Stredomorský taliansky ostrov Lampedusa chce kvôli neobvykle veľkému množstvu prichádzajúcich migrantov vyhlásiť stav núdze.

Od stredy sa k jeho brehom dostala viac ako tisícka migrantov, v noci na dnes prišlo ďalších sedem plavidiel, uviedla dnes agentúra ANSA.

Zariadenia pre utečencov na ostrove majú pritom kapacitu len pre necelú stovku ľudí a starosta Lampedusy tvrdí, že situácia je naďalej neúnosná.

"Miestne zariadenie pre utečencov už ďalších ľudí prijať nemôže. Za situáciu musí prevziať zodpovednosť vláda," uviedol starosta Salvatore Martello.

Provizórny azyl

Ten zdôraznil, že na dnes nie je naplánovaná ani žiadna ďalšia plavba trajektu, ktorý v predchádzajúcich dňoch previezol niekoľko stoviek žiadateľov o azyl do sicílskeho prístavu Porto Empedocle, čím obyvateľom ostrova čiastočne uľavil.

Podľa agentúry ANSA je teraz na Lampeduse 1027 migrantov. V noci na dnes pritom priplávalo ďalších sedem lodí s celkom 203 Tunisanov, ktorí zatiaľ našli provizórny azyl na móle Favarolo v miestnom prístave, pretože inde pre nich nie je miesto.

Pri malte zachránili viac ako sto ľudí

Okrem toho informovala talianska pobrežná stráž o tom, že taliansky tanker zachránil v blízkosti Malty približne 110 migrantov.

Zatiaľ nie je jasné, kam sa s nimi vydá. Ďalších 70 osôb na nafukovacom člne zadržala na mori líbyjská pobrežná stráž a vrátila ich späť do Líbye.

Podľa údajov ministerstva vnútra od začiatku roka priplávalo do Talianska 11 334 ľudí, pričom vlani za rovnaké obdobie to bolo len 3508.

Migrantov pribudlo napriek tomu, že talianske prístavy boli takmer tri mesiace zatvorené kvôli epidémii spôsobenej koronavírusom. Kvôli tomu svoje operácie na čas prerušili aj záchranné lode neziskových organizácií.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.