Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.07.2020, 21:12

Prvý hurikán sezóny. Hanna sa rúti na jedno z ohnísk koronavírusu v USA

Hanna prináša vietor s rýchlosťou 120 kilometrov za hodinu.

Prvý hurikán sezóny. Hanna sa rúti na jedno z ohnísk koronavírusu v USA
Zdroj: Reuters

Tropická búrka Hanna, ktorá sa pohybuje nad Mexickým zálivom, zosilnela na hurikán, ktorý by mal ešte počas dneška doraziť k pobrežiu amerického Texasu.

Obyvatelia niekoľkých miest a obcí južne od prístavu Corpus Christi dostali odporúčanie k dobrovoľnej evakuácii.

Hurikán môže priniesť do štátu, ktorý je zároveň jedným z ohnísk epidémie Covidu-19, prívalové dažde a pobrežné záplavy. Sprevádzať ho zrejme budú aj tornáda, varovalo americké Národné centrum pre hurikány.

Hanna sa stala prvým hurikánom tohtoročnej sezóny hurikánov v oblasti Atlantiku a prináša vietor s rýchlosťou 120 kilometrov za hodinu. Aktuálne sa nachádza asi 120 kilometrov juhovýchodne od mesta Corpus Christi a pohybuje sa smerom na západ rýchlosťou 11 kilometrov za hodinu.

Vidieť zatiahnutú oblohu a vysoké vlny

Najsilnejšie varovanie dostali ľudia z pobrežnej oblasti medzi mestom Port Mansfield a zálivom Mesquite Bay, kde by mohla hladina mora stúpnuť až o 1,5 metra.

Naviac sa čakajú prívalové zrážky v celkovom úhrne až 300 milimetrov, výnimočne aj intenzívnejšie.

Na záberoch z mesta Port Aransas, ktoré sa objavili na twitteri, už bolo vidieť zatiahnutú oblohu a vysoké vlny na pláži.

Hurikán by mal najsilnejšie zasiahnuť územie medzi Corpus Christi a Brownsville, čo je región, ktorý v posledných týždňoch zároveň bojuje s nárastom počtu nakazených koronavírusom.

Musia dodržiavať hygienické zásady

Len v piatok bolo v meste Corpus Christi, ktoré má 325-tisíc obyvateľov, hospitalizovaných vyše 400 chorých.

Starosta Corpus Christi Joe McComb vyzval obyvateľov, aby aj pri evakuácii dodržiavali potrebné hygienické zásady.

"Ak žijete v záplavovej oblasti, vezmite si so sebou niekoľko rúšok, pretože je možné, že budete preč niekoľko dní," citoval McComb denník The Texas Tribune. "A aj keď sa nachádzate niekde vnútri, ak ide o preplnený priestor, odporúčam tiež nosiť rúško," dodal starosta.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.