Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.07.2020, 21:52

Cestujúci na lodi Diamond Princess sa zrejme nakazili od jednej osoby

Tím vedcov skúmal genetickú sekvenciu vzoriek vírusu odobratých nakazeným cestujúcim.

Cestujúci na lodi Diamond Princess sa zrejme nakazili od jednej osoby
Zdroj: Reuters

Stovky ľudí, nakazených novým druhom koronavírusu na výletnej lodi Diamond Princess, ktorá od tretieho februára viac ako dva týždne z karanténnych dôvodov kotvila v prístave japonského mesta Jokohama, sa s najväčšou pravdepodobnosťou infikovali od jediného pasažiera.

Vyplýva to z analýzy vedcov z japonského ústavu infekčných chorôb zverejnenej v odbornom periodiku PNAS, informovala v stredu agentúra AFP.

Na palube lode Diamond Princess sa nachádzalo približne 3700 ľudí. Koronavírusom sa nakazilo 712 osôb a sedem na komplikácie spôsobené ochorením COVID-19 zomrelo.

Tím vedcov pod vedením Makota Kurodu skúmal genetickú sekvenciu vzoriek vírusu odobratých nakazeným cestujúcim s cieľom vytvoriť akýsi jeho rodokmeň.

Výskumníci dospeli k záveru, že všetci cestujúci sa zrejme nakazili od jediného infikovaného človeka, pričom k tomu došlo ešte pred zavedením karantény.

Genetická analýza totiž ukázala, že všetky skúmané koronavírusové vzorky mali rovnakú mutáciu.

Vedci skúmali genómové sekvencie 148 pasažierov a členov posádky lode. Infikovaní cestujúci sa nachádzali na všetkých 18 palubách, z čoho usúdili, že sa nakazili na miestach, kde zhromažďovali vo veľkom množstve, napríklad na kultúrnych podujatiach.

Prvé príznaky ochorenia COVID-19 začala väčšina nakazených pociťovať siedmeho februára.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.