Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.08.2020, 17:27

Apokalyptická správa o Bejrúte: 300-tisíc ľudí je bez domova, škody dosahujú päť miliárd dolárov

Veľkú kritiku vzbudzuje skladovanie množstva nebezpečného materiálu v blízkosti centra mesta.

Apokalyptická správa o Bejrúte: 300-tisíc ľudí je bez domova, škody dosahujú päť miliárd dolárov
Zdroj: Reuters

Utorkový výbuch v libanonskej metropole Bejrút spôsobil škody v hodnote troch až piatich miliárd dolárov. Povedal to dnes bejrútsky guvernér Marván Abbúd.

Podľa neho prišlo o domov až 300-tisíc ľudí. Úrady sa im snažia zabezpečiť jedlo, vodu a provizórne prístrešie. Výbuch nastal v prístavnom skladisku, kde bolo 2750 ton dusičnanu amónneho. Neprežilo podľa doterajšej bilancie na sto ľudí a vyše štyritisíc je zranených.

​Abbúd povedal, že oficiálne údaje o škodách vydajú technické tímy. Výbuch podľa neho bol taký rozsiahly, že je poškodená polovica mesta.

"Myslím si, že bez domova je teraz 250 až 300-tisíc ľudí," povedal guvernér. "Prišli sme o desať členov bejrútskej hasičskej brigády a máme škodu až päť miliárd dolárov, možno viac," dodal.

Povedal ďalej, že bezpečnostná správa vypracovaná v prístave v roku 2014 varovala pred možnosťou explózie, pretože výbušný materiál nebol uskladnený tak, aby to zodpovedalo bezpečnostným normám.

Veľkú kritiku vzbudzuje skladovanie takého množstva nebezpečného materiálu v blízkosti mestského centra. Riaditeľ prístavu Hasan Kurajta povedal miestnej televízii, že materiál bol uskladnený v prístave pred šiestimi rokmi na základe súdneho príkazu.

​Colné aj bezpečnostné orgány podľa neho žiadali o odvoz, ale "nič sa nestalo". Vláda dnes nariadila umiestniť do domáceho väzenia predstaviteľov prístavu zodpovedných za bezpečnosť skladu. O koľko ide presne ľudí, zatiaľ nie je jasné.

Podľa upresňujúcich sa správ sa v utorok o 17:00 SELČ v prístave ozval prvý veľký výbuch, ktorý vyvolal požiar. Nasledovalo niekoľko menších výbuchov a nakoniec kolosálna explózia, ktorá vyrazila okná budov až na medzinárodnom letisku vzdialenom deväť kilometrov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.