Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.08.2020, 15:49

Bejrúťania vyzývali Macrona, aby ukončil libanonský režim. Davy volali po revolúcii

Emmanuel Macron v čiernej kravate na znamenie smútku a v sprievode svojej ochranky sľúbil, že nechá do Libanonu poslať viac lekárskeho vybavenia a ďalšiu pomoc.

Bejrúťania vyzývali Macrona, aby ukončil libanonský režim. Davy volali po revolúcii
Zdroj: Reuters

Francúzsky prezident Emmanuel Macron dnes prešiel zničenými ulicami Bejrútu dva dni po tom, čo si mohutný výbuch v tamojšom prístave vyžiadal životy najmenej 137 ľudí a okolo 5000 zranil. Zhromaždený dav prezidenta medzitým vyzýval, aby pomohol ukončiť súčasný podľa neho skorumpovaný politický režim, ktorému mnohí pripisujú vinu za nešťastie. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Vidím vo vašich tvárach emócie, smútok, bolesť. Preto som tu," povedal Macron jednej skupine, s ktorej členmi si podal ruku na ulici plnej trosiek. Macron v čiernej kravate na znamenie smútku a v sprievode svojej ochranky sľúbil, že nechá do Libanonu poslať viac lekárskeho vybavenia a ďalšiu pomoc. Dav okolo neho pritom skandovali "Revolúcia!" a "Ľudia chcú pád režimu".

"Čo je tu však tiež potrebné, je politická zmena. Táto explózia by mala byť začiatkom novej éry," uviedol Macron, ktorý dnes priletel do Bejrútu a je prvým zahraničným lídrom na návšteve krajiny po utorkovej tragédii. Macron tiež povedal, že bude úprimný k libanonskej vláde, ktorú Francúzsko a ďalšie štáty vyzývajú na zavedenie reforiem kvôli hlbokej ekonomickej kríze, s ktorou Libanon bojuje.

Okrem bankovej a menovej krízy krajina čelí veľkým dlhom. V marci Libanon oznámil, že nebude schopný plniť svoje záväzky voči medzinárodným veriteľom. Situáciu ďalej zhoršila pandémia spôsobená koronavírusom aj bezvýslednosť rokovania o záchrannom pláne s Medzinárodným menovým fondom.

"Dúfam, že táto pomoc pôjde libanonskému ľudu, nie skorumpovaným lídrom," povedal Macronovi jeden muž. "Pán prezident, ste na ulici Generála Gourauda, ​​ktorý nás oslobodil od Osmanov. Osloboďte nás od existujúcich úradov," vyzval Francúzsko ako bývalú koloniálnu mocnosť v Libanone ďalší účastník davu.

​V prevažne kresťanskej štvrti mesta ľudia potom skandovali: "Pán Macron, osloboďte nás od Hizballáhu!". Hizballáh je šiitske hnutie a výrazný hráč na libanonskej politickej scéne. Niektoré krajiny ho považujú za teroristickú organizáciu, iné tak označujú len jeho ozbrojené krídlo.

Po návšteve lekárne poškodenej výbuchom Macron povedal ľuďom: "Chápem váš hnev, nie som tu, aby som podpísal bianko šek režimu".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.