Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.08.2020, 19:27

Libanonský premiér po smrtiacich výbuchoch navrhne predčasné voľby

Vyzval pritom všetky libanonské politické strany, aby v súčasnej situácii prekonali vzájomné rozpory.

Libanonský premiér po smrtiacich výbuchoch navrhne predčasné voľby
Zdroj: TASR/AP

Libanonský premiér Hassán Dijáb v sobotu oznámil, že iniciuje konanie predčasných parlamentných volieb. Oznámenie prichádza po utorkových smrtiacich výbuchoch v Bejrúte, ktoré si vyžiadali už najmenej 158 mŕtvych a vyše 6000 zranených. O strechu nad hlavou prišlo viac ako 300-tisíc ľudí.

"Štrukturálnu krízu, ktorou prechádza naša krajina, nemôžeme prekonať bez predčasných parlamentných volieb," vyhlásil premiér v sobotňajšom televíznom prejave k národu.

Podľa vlastných slov navrhne konanie predčasných volieb už na najbližšom, pondelkovom zasadnutí libanonskej vlády, informovala agentúra AFP.

Vyzval pritom všetky libanonské politické strany, aby v súčasnej situácii prekonali vzájomné rozpory, súhlasili s konaním predčasných volieb a spoločne pripravili štrukturálne reformy, ktoré Libanon nevyhnutne potrebuje.

Utorkový požiar a následný výbuch okolo 2700 ton dusičnanu amónneho uskladneného v bejrútskom prístave ďalej prehĺbili dlhodobú politickú a ekonomickú krízu, ktorá Libanonom zmieta už celé mesiace.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.