Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.08.2020, 00:00

V Rusku z Lukašenka nie sú nadšení. Putin ho chce oslabiť, aby bol poslušnejší, tvrdí odborník

  • Pre Rusko je bieloruský prezident Alexander Lukašenko nevypočítateľný a málo poslušný, avšak pád jeho diktátorského režimu je pre Putina neprijateľný.
  • Pre portál Lidovky.cz to tvrdí Jan Šír, odborník na moderné Rusko a postsovietsky priestor z Univerzity Karlovej.
  • Putin sa podľa neho zraniteľný moment po voľbách pokúsi využiť pre udržanie vplyvu.
V Rusku z Lukašenka nie sú nadšení. Putin ho chce oslabiť, aby bol poslušnejší, tvrdí odborník
Zdroj: TASR/AP

Prezident Lukašenko nedávno vyhlásil, že rusko-bieloruské vzťahy sa "zbytočne" zmenili z bratských na partnerské. Hlavným dôvodom je zrejme zadržanie 33 ruských žoldnierov zo súkromnej Vagnerovej armády, ktorí podľa Lukašenka chceli v krajine vyvolať masové nepokoje. Aké sú v súčasnosti vzťahy medzi Ruskom a Bieloruskom, môžeme hovoriť o kríze?
Vzťahy sú určite najhoršie za posledné roky, ak nie od nezávislosti Bieloruska po rozpade ZSSR. Idylické však neboli nikdy. Hovoríme o vzťahu Ruska ako veľmoci a Bieloruska, ktoré je na ňom do značnej miery závislé. Lukašenko má pomerne obmedzený manévrovací priestor na medzinárodnej scéne, čo nie je dané len ruskými záujmami, ale aj tým, že jeho režim je momentálne nekompatibilný so západnými štátmi, čo znemožňuje nadviazanie vzťahov Bieloruska so Západom. To ďalej utužuje bieloruskú závislosť na Rusku.

Obe krajiny spolu od sklonku tisícročia majú zväzový štát a Bielorusko je aj súčasťou ruských integračných projektov, napríklad v ekonomickej oblasti alebo vo vojenstve - krajiny sú členmi vojenského bloku Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti. Skôr než aktívnou kooperáciou je však tento vzťah daný nerovnosťou, silnou previazanosťou a jednostrannou závislosťou Bieloruska na Rusku.

Zadržanie žoldnierov vyvolalo mnoho špekulácií o tom, čo v krajine skutočne robili. Ako si incident vysvetľujete?
Tých interpretácií je naozaj veľa a objavuje sa okolo viacero konfliktných naratívov. Ja samozrejme nevidím do hlavy Lukašenkovi ani nikomu v Kremli, vychádzam z verejných informácií, ktoré sú k dispozícii.

Prikláňam sa k vysvetleniu, že zo strany Lukašenka išlo o snahu vydobyť si väčší manévrovací priestor pred voľbami, pretože sa teraz nachádza v nepríjemnej situácii. Nechce pustiť moc, tým pádom bude nútený sfalšovať výsledky. Ak sa však objaví príliš veľký rozpor medzi oficiálnym výsledkom a realitou, ľudia vyjdú do ulíc, a to je moment, kedy je krajina zraniteľná.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 78% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.