Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2020, 13:17

Muž si kúpil svište a ochorel. Mongolsko hlási úmrtie na čierny mor

Bakteriálnu nákazlivú chorobu obvykle v Mongolsku šíria blchy držiace sa svina srsti svišťov, prirodzených obyvateľov regiónu.

Muž si kúpil svište a ochorel. Mongolsko hlási úmrtie na čierny mor
Zdroj: TASR/AP

Bubonický mor, známy aj ako čierny mor, usmrtil muža v západnom Mongolsku, oznámilo v stredu ministerstvo zdravotníctva. Ide o najnovší z malého počtu prípadov ochorenia, ktoré sa tento rok objavili v tejto krajine a v susednej Číne, uviedla tlačová agentúra AFP.

Vo vnútrozemskej ázijskej krajine zomrie každý rok na túto zriedkavú bakteriálnu nákazlivú chorobu najmenej jeden človek. Obvykle ju tam šíria blchy držiace sa na srsti svišťov, prirodzených obyvateľov regiónu.

​Mongolská vláda zareagovala kampaňami, ktoré majú odradiť ľudí od konzumácie týchto veľkých hlodavcov.

70 ľudí v karanténe

Predstavitelia úradov uviedli, že muž zomrel v utorok neskoro večer, ale tento najnovší prípad ochorenia musia ešte potvrdiť laboratórne testy.

Teraz bude otestovaných a prípadne umiestnených do karantény vyše 70 ľudí, ktorí boli v úzkom kontakte so 42-ročným mužom. Ten si kúpil dva mŕtve svište, následne ochorel.

Muž zomrel niekoľko týždňov po tom, čo v susednej mongolskej provincii podľahol moru 15-ročný chlapec.

Úmrtie aj v Číne

Predstavitelia zdravotníctva v Číne tiež tento mesiac hlásili dve podobné úmrtia na svojej strane hranice - jedna osoba zomrela na bubonický mor a druhá na zriedkavú nákazu hltana.

Najnovšie prípady donútili neďaleké Buriatsko, republiku v Ruskej federácii, otestovať hlodavce na bubonický mor a apelovať na obyvateľov, aby svište nelovili ani nekonzumovali.

Loviť svište je v Mongolsku protizákonné, ale mnoho ľudí vo vidieckych oblastiach je presvedčených, že ich mäso je dobré pre zdravie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.