Zamestnanci bieloruskej továrne na výrobu nákladných a banských vozidiel Belaz dnes niekoľko hodín štrajkovali s požiadavkou na odstúpenie prezidenta Alexandra Lukašenka. Podobné protestné akcie solidarity sú hlásené aj z ďalších podnikov v celej krajine, informoval spravodajský portál Tut.by. Ľudia požadujú predovšetkým spravodlivé voľby, odvolanie špeciálnych policajných jednotiek a prepustenie ľudí zadržaných počas protestov.
Okrem Belazu v meste Žodzina neďaleko Minsku sa podľa Tut.by nepracuje tiež v metropole medzi inými v automobilovom závode MAZ, v stavebnom podniku MAPID alebo vo firme Integral. V Grodne na západe krajiny sa práce zastavili napríklad v továrni na výrobu automobilových komponentov Belkard, v závode Chimvolokno, v stavebnej firme Grodnožilstroj či v spoločnosti VIRPIL Controls.
Zamestnanci Belazu sa po stretnutí s vedením továrne a so starostom mesta vrátili do práce po tom, čo ich starosta uistil, že sa večer stretne s nimi aj s ďalšími obyvateľmi mesta. Robotníci podľa záberov na sociálnych sieťach požadovali odstúpenie prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorý krajine vládne od roku 1994 a ktorého úrady vyhlásili za víťaza nedeľných prezidentských volieb. Úrady podľa Lukašenkových odporcov volebné výsledky sfalšovali.
Podľa portálu Tut.by sa ľudia zišli počas obedňajšej pauzy pri hlavnej vrátnici, kde s nimi prišlo diskutovať vedenie firmy a mesta Žodina. Pracovníkov podľa portálu rozhnevalo, že autobusy Belaz používa polícia pri zatýkaní demonštrantov a navyše priamo v Žodine zadržala aj niekoľko zamestnancov automobilky, keď sa vracali z práce.
"Vo fabrike vládne protestná nálada. Ľudia nesúhlasia s výsledkami volieb. Závod pracuje, pretože musíme živiť rodiny, ale ak sa nič nezmení, budeme musieť štrajkovať," povedal jeden z robotníkov.
"Mojou úlohou je zabezpečiť, aby ste všetci dostali výplatu," vysvetľoval zamestnancom jeden z manažérov. Z davu však zaznelo, že "na čo bude výplata, keď nás (policajti) zmlátia".
Riaditeľ automobilky portálu Tut.by povedal, že podľa jeho informácií polícia zadržala len dvoch zamestnancov podniku. Snažia sa zistiť, kde sa teraz nachádzajú a v akom sú stave. Podnik tiež poslal polícii list, v ktorom vyjadril pripravenosť poskytnúť za zatknutých záruky, aby ich prepustili. Uistil, že bude bojovať o každého pracovníka a nedovolí ich prepúšťanie z politických dôvodov. Robotníci však tvrdia, že zatknutých je oveľa viac.
Úrady podľa agentúry Reuters začali prepúšťať z väzníc časť z tisícov ľudí zadržaných počas protestov. Deje sa tak v situácii, keď Európska únia zvažuje zavedenie sankcií proti Lukašenkovmu režimu. Časť prepustených sa sťažuje na zlé podmienky v celách a na zlé zaobchádzanie, vrátane bitia. Hovorkyňa ministerstva vnútra sa nevyjadrila.
Počas štyroch dní protestov polícia zadržala najmenej 6700 ľudí.