Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2020, 19:13

Japonský tanker sa pri ostrove Maurícius rozlomil na dve polovice

Vrtuľníky zápasili s časom a od skorého sobotňajšieho rána lietali medzi nákladnou loďou a pobrežím - odčerpávali z lode zvyšné ropné látky.

Japonský tanker sa pri ostrove Maurícius rozlomil na dve polovice
Zdroj: Reuters

Japonská loď s nákladom vykurovacieho oleja, ktorá narazila na plytčinu pri koralovom útese pri pobreží ostrova Maurícius a spôsobila environmentálnu katastrofu, sa rozlomila na dve časti. V sobotu o tom informoval odborník na životné prostredie, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

"Od rána sa posilňuje bezpečnosť popri celom pobreží. Je núdzový stav," povedal pre DPA nezávislý konzultant v oblasti životného prostredia Sunil Korwarkasing, keď si prezrel zábery dronu na plavidlo.

Vrtuľníky zápasili s časom a od skorého sobotňajšieho rána lietali medzi nákladnou loďou a pobrežím - odčerpávali z lode zvyšné ropné látky.

Z tankera, ktorý narazil na plytčinu pri ostrove v Indickom oceáne 25. júla, uniklo do panensky čistých pobrežných vôd pri letovisku obľúbenom u mladomanželov približne 1000 ton vykurovacieho oleja. Táto oblasť je známa veľkým množstvom vzácnej fauny a flóry.

Japonská spoločnosť Nagashiki Shipping, zodpovedná za nehodu, vo štvrtok oznámila, že odčerpávanie zvyšných 3000 ton ropných látok z lode je už takmer dokončené.

Nie je jasné, koľko ropných látok ešte v sobotu zostalo na lodi.

Vláda afrického štátu Maurícius vyhlásila minulý týždeň v súvislosti s poškodením japonskej nákladnej lode a ohrozením životného prostredia stav environmentálnej núdze. Avšak občania, ktorí sa zapájajú do čistenia pláží a lagún, vládu vinia, že v krízovej situácii konala príliš pomaly.

Medzinárodná nezisková organizácia na ochranu životného prostredia Greenpeace žiada dôkladné a úplné vyšetrenie nehody. Uviedla, že nie je jasné, prečo nákladná loď priplávala tak nebezpečne blízko k útesu a prečo orgánom trvalo celé dni, kým prišli na miesto.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.