Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.08.2020, 20:34

Koronavírus v Európe mocnie: Francúzi hlásia tisíce nových prípadov, výrazný rast je aj v ďalších štátoch

Najviac nových prípadov sa v Taliansku objavuje v regiónoch na severe krajiny, kde epidémia tento rok vo februári začala.

Vo Francúzsku za deň pribudlo cez 3300 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najviac od májového ukončenia karantény. Najvyššiu dennú bilanciu novo nakazených od mája zaznamenali aj Taliansko a Írsko, v Turecku ohlásili najvyšší prírastok prípadov infekcie od júna. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Vo Francúzsku počty infikovaných v posledných dňoch vytrvalo rastú. V stredu ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že za predchádzajúci deň malo pozitívny test na vírus SARS-CoV-2 2524 ľudí, vo štvrtok to bolo 2669 a v piatok 2846. Od začiatku epidémie sa v krajine nakazilo celkom cez 215-tisíc ľudí.

​Nebezpečný stúpajúci trend hlási aj Taliansko. Úrad civilnej ochrany dnes oznámil, že za uplynulý deň sa nákaza preukázala u 629 ľudí, o deň predtým bolo pozitívnych testov 574 a vo štvrtok hlásili zdravotníci 523 nových nakazených.

Najviac nových prípadov sa objavuje v regiónoch na severe krajiny, kde epidémia tento rok vo februári začala, teda v Benátsku (Veneto), Lombardii a Emilia Romagna. Celková bilancia nakazených prekonala hranicu 250-tisíc, viac ako 35-tisíc ľudí zomrelo.

Odborníci varujú, že rastúce čísla predstavujú riziko vzhľadom k chystanému septembrovému znovuotvoreniu škôl. V Taliansku navyše počas tohto víkendu vrcholí obľúbený letný cirkevný sviatok Ferragosto, počas ktorého sa státisíce ľudí vydávajú na predĺžený víkend k moru či do hôr. Práve zvýšený počet dovolenkárov môže znamenať aj vyššie riziko nákazy.

"Máme tu teraz väčšie množstvo ohnísk, kde sa choroba šíri, a zvyšujúci sa počet prípadov po celej krajine. Je to nanajvýš znepokojujúce," uviedol dnes írsky zdravotnícky expert Ronan Glynn. Komentoval tak najnovšiu štatistiku, podľa ktorej v Írsku za deň pribudlo 200 nových prípadov nákazy, najviac od začiatku mája.

V Turecku dnes ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že nakazených za deň pribudlo 1256, čo je najvyššia hodnota od júna.

Koronavírus a Covid - 19

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.