YouTube/7sur7
StoryEditor

Zverejnené video usmrteného Slováka na belgickom letisku odhalilo "neprijateľný policajný zásah"

19.08.2020, 20:59
Autor:
TASRTASR
Podľa videozáznamu policajti kolenami na hrudi imobilizovali obeť po dobu 16 minút.

Súdny spis súvisiaci so smrťou slovenského občana Jozefa Chovanca, ktorý zomrel vo februári 2018 v nemocnici po niekoľkých dňoch v kóme, do ktorej upadol po potýčkach s políciou na letisku v Charleroi, je stále predmetom vyšetrovania.

Uviedla to v stredu tlačová agentúra Belga s upozornením, že rodina zosnulého trvá na obvinení, že sa stal obeťou policajného násilia.

​Jozef Chovanec (39) bol zatknutý 23. februára 2018 na letisku Charleroi, keď sa dostal do potýčky s letiskovou políciou.

Z kómy sa už neprebral 

Podľa správ belgických médií sa na palube lietadla správal násilne, sotil do letušky, lebo si nemohol sadnúť na ním zvolené sedadlo. Kapitán lietadla odmietol vzlietnuť, kým nezasiahla privolaná letisková polícia.

Policajti ho odviedli do záchytnej cely na letisku, kde si podľa pôvodných správ spôsobil sebapoškodzujúce údery, čo si vyžiadalo opätovný zásah polície v snahe ho upokojiť.

Po tomto zásahu Slovák utrpel infarkt myokardu a bol prevezený do nemocnice. Tam upadol do kómy, z ktorej sa už neprebral.

V stredu však viaceré belgické médiá upozornili na videozábery, podľa ktorých sa situácia odohrala ináč.

Zábery z kamery 

Na záberoch z priemyselnej kamery vidieť, ako jeden z policajtov hajluje, zatiaľ čo piati ďalší policajti sedia a kľačia na hrudi zadržaného Slováka a smejú sa z nacistického pozdravu ich kolegu. Podľa videozáznamu policajti kolenami na hrudi imobilizovali Chovanca po dobu 16 minút.

"Blokovanie pľúc nášho klienta po dobu 16 minút, to nie je normálne," cituje Belga právnika Lennerta Dierickxa, ktorý zastupuje rodinu zosnulého Slováka.

Príbuzní obete podali občianskoprávnu žalobu na súde v Charleroi. Prokurátora v Charleroi v stredu potvrdila, že tento prípad je stále predmetom vyšetrovania, ktoré by sa však malo blížiť ku koncu.

Neprijateľný zásah 

Vyšetrujúci prokurátor potvrdil, že vypočutí boli všetci policajti, ktorí sa zúčastnili na zásahu proti Chovancovi.

Podľa agentúry Belga sa príbuzní obete - viac ako dva roky po tomto incidente - sťažujú na pomalý postup belgickej justície. Belgické úrady upozornili, že viaceré úkony súvisiace s trestným stíhaním boli pribrzdené koronakrízou.

Letisko Charleroi medzitým vyjadrilo ochotu stať sa v tomto súdnom spore občianskou stranou. Hovorca letiska spresnil, že vedenie si je vedomé negatívnych reakcií, ktoré na verejnosti vyvolali videozábery s "neprijateľným" policajným zásahom, a preto vymenovalo svojho právnika, ktorý bude na súde zatupovať záujmy letiska.

01 - Modified: 2023-11-30 06:17:51 - Feat.: - Title: Exprezident Bush vzdal hold zosnulému šéfovi diplomacie USA Kissingerovi 02 - Modified: 2023-11-30 05:50:28 - Feat.: - Title: Zomrel bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger 03 - Modified: 2023-11-28 21:12:10 - Feat.: - Title: Pri prasknutí potrubia v Poľsku zomreli štyria baníci 04 - Modified: 2023-11-23 10:09:47 - Feat.: - Title: Ruský reportér Maksudov zomrel na následky zranení, ktoré utrpel na Ukrajine 05 - Modified: 2023-11-22 12:25:49 - Feat.: - Title: Zmena vlády v Poľsku ohrozuje projekt centrálneho letiska pri Varšave, píše Politico
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. november 2023 19:49