StoryEditor

Česi naleteli srdcervúcemu príbehu o sirotách, ktoré museli kradnúť. Podvod vylákal od ľudí státisíce korún

Prípad ukazuje, že ľudia sú schopní okamžite rozšíriť neoverenú správu a kamkoľvek posielať peniaze. Existujú tri verzie, ako sa všetko mohlo odohrať.

Na sociálnych sieťach sa každú chvíľu objaví príbeh chorého dieťaťa alebo človeka v ťažkej životnej situácii. K príbehu je pripojené číslo účtu, ktoré vyzýva na finančnú pomoci. A ľudia ochotne posielajú peniaze. To je však chyba, môže ísť o podvod. Ako v prípade nedávnej zbierky pre tri siroty, ktorá teraz rezonuje v Česku.

Stačilo pár dní a tragický príbeh troch detí, ktorým pri dopravnej nehode zomreli obaja rodičia, by mal šťastný koniec.

Dočasná pestúnka Eva Ptáčková sadla k počítaču a na sociálne siete napísala srdcervúci príbeh troch chlapcov vo veku sedem, 10 a 17 rokov, ktorí pochovali rodičov, tri mesiace živoria v pražskom byte sami a nemajú peniaze ani na jedlo. Preto ho najstarší musí pre všetkých kradnúť v rýchlom občerstvení, kde bol na brigáde. A preto na nich pani Ptáčková zakladá zbierku.

Príbeh letel internetom, opísali ho a rozširovali bez akéhokoľvek overovania aj niektoré české médiá. A dojatí ľudia začali posielať peniaze. V podstate za pár hodín prišlo na účet viac ako 600-tisíc korún (23-tisíc eur).

Ako z béčkového filmu

Český denník MF DNES však preveril, že celý príbeh je vymyslený. Podľa policajného vyšetrovania neexistujú žiadne tri siroty, nestala sa žiadna taká dopravná nehoda, a teda nebol vôbec dôvod...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 12:19