Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.08.2020, 18:05

Irán predstavil novú balistickú strelu "martýr Kásem Solejmání," má dolet 1400 kilometrov

Zábery nových striel odvysielala iránska štátna televízia.

Irán predstavil novú balistickú strelu "martýr Kásem Solejmání," má dolet 1400 kilometrov
Zdroj: TASR/AP

Irán predstavil vo štvrtok novú balistickú strelu zem-zem a taktiež nový typ riadenej strely s plochou dráhou letu.

Stalo sa tak v čase pretrvávajúceho napätia medzi iránskym režimom a Spojenými štátmi, ktoré Irán dlhodobo žiadajú, aby pozastavil svoj raketový program. Informovali o tom agentúry AP a Reuters.

"Riadené strely sú pre nás veľmi dôležité. Skutočnosť, že sme zvýšili ich dolet z 300 na 1000 kilometrov za menej ako dva roky, je veľkým úspechom," uviedol iránsky prezident Hasan Rúhání. "Naše vojenské sily a protiraketové programy sú defenzívne," ubezpečil.

Zábery nových striel odvysielala iránska štátna televízia.

Strela zem-zem pomenovaná "martýr Kásem Solejmání" doletí podľa iránskeho ministra obrany Amíra Hátamího až do vzdialenosti 1400 kilometrov.

Strela s plochou dráhou letu s názvom "martýr abú Mahdí Muhandis", pomenovaná po zástupovi veliteľa irackých polovojenských síl podporovaných Iránom, dokáže údajne zasiahnuť ciele vo vzdialenosti vyše 1000 kilometrov.

Veliteľ jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd Kásem Solejmání zahynul 3. januára pri akcii amerického dronu v blízkosti letiska v Bagdade. Bezprostredne po tomto útoku zahynul aj abú Mahdí Muhandis.

Irán predstavil nové strely iba pár dní po tom, ako Bezpečnostná rada OSN (BR OSN) v piatok zamietla americký návrh rezolúcie o predĺžení zbrojného embarga OSN voči Iránu.

Platnosť embarga na predaj konvenčných zbraní Iránu a ich vývoz z krajiny má vypršať 18. októbra na základe podmienok rezolúcie OSN, ktorá odobrila jadrovú dohodu z roku 2015.

Jadrová dohoda JCPOA z roku 2015 je výsledkom dohovoru medzi Iránom a Britániou, Čínou, Francúzskom, Nemeckom, Ruskom a USA.

Na jej základe boli stiahnuté medzinárodné sankčné opatrenia voči Teheránu výmenou za záväzok, že sa Irán nebude usilovať o vývoj jadrových zbraní. USA však v máji 2018 od dohody jednostranne odstúpili.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.