"Súčasný prezident zahalil Ameriku až na príliš dlho do temnoty," začal svoj nominačný prejav kandidát Demokratickej strany na prezidenta Joe Biden.
"Spoločne môžeme prekonať toto obdobie tmy v Amerike," dodal bývalý viceprezident v príhovore, ktorým v noci na piatok skončil štvordňový stranícky zjazd.
Útok demokratov na Trumpa
Biden tradične v prejave vyzval Američanov, aby mu v novembrových voľbách dali svoj hlas. Podľa neho totiž súčasný šéf Bieleho domu Donald Trump "zlyhal v ochrane Ameriky".
Rovnako ako Biden tlačili do terajšej hlavy štátu demokrati už od pondelka. Za človeka bez empatie ho označila hneď začiatkom týždňa bývalá prvá dáma Michelle Obamová, ako o "predátorovi" o ňom v stredu hovorila Bidenova prípadná viceprezidentka Kamala Harrisová a niť na ňom nenechali suchú ani ďalší.
Korunu všetkému nasadil v stredu Trumpov predchodca Barack Obama, keď Donalda Trumpa obvinil z toho, že svoj mandát využíva len ako "ďalšiu reality show".
Prejav Joea Bidena potom v kontraste s týždňom plným útokov pôsobil pokojne - vyzýval na zjednotenie krajiny a zmierenia. Ponúkol, že "vybuduje krajinu znovu a lepšiu".
Vytvorí nové pracovné miesta, bude riešiť klimatické zmeny, zníži dane strednej triede a nenechá na holičkách mladých ľudí ani černošské obyvateľstvo. S tým mu má pomôcť jeho viceprezidentka.
Umiernení kandidáti
Biden a Harrisová sú podľa amerických médií (vrátane prorepublikánskej televízie Fox News) veľmi umiernené duo.
"Harrisová bola tvrdá v otázke zločinu, čo skomplikuje rétoriku republikánov, že ide o krajne ľavicový volebný lístok, ktorý chce napríklad zrušiť políciu," uviedol minulý týždeň komentátor Fox News Chris Wallace.
"Biden predstavuje kooperatívny a optimistický štýl politiky, bez ktorého sa táto krajina postupne polarizovala," uviedli komentátori denníka The Washington Post.
Bidenov prejav z noci na piatok médiá všeobecne hodnotili ako "mierny", bez "veľkých plánov a planých sľubov".
Demokratický kandidát v ňom však uspokojil aj krajne ľavicové krídlo svojej strany zmienkou zdanenia najbohatších Američanov.
"Nepotrebujeme daňový systém, ktorý odmeňuje bohaté viac než pracujúci. Nechcem nikoho trestať. Ale nastal čas, aby tí najbohatší v krajine zaplatili tejto krajine férový podiel," uviedol sedemdesiatsedemročný demokrat.
Už teraz je však jasné, že prípadné daňové či ekologické reformy budú pod Bidenovou taktovkou oveľa umiernenejšie než pod vedením ktoréhokoľvek iného demokrata.
Navyše by mohli mať aj nádej na úspech. Biden je totiž známy tým, že dokázal Kongresom pretlačiť nejeden zákon vďaka spolupráci dvoch znepriatelených strán.
Bývalý viceprezident Baracka Obamu v prejave hovoril predovšetkým o štyroch hlavných krízach, s ktorými sa USA v súčasnosti stretávajú - o koronavírusovej pandémii, rasových nepokojoch, ekonomickej kríze a klimatických zmenách. A o tom, ako by sa zachoval inak ako prezident Trump. Práve tieto témy budú totiž rozhodovať o výsledku volieb.
V súčasnosti Donald Trump stráca za svojím demokratickým vyzývateľom v celoštátnych prieskumoch až 15 percent, čo je u prezidenta, ktorý obhajuje mandát, nevídané. Podľa analýzy CNN má Trump "problémy hneď v troch štátoch, kde v roku 2016 zvíťazil", a to v Arizone, na Floride a predovšetkým v Texase.
Stratí Trump Texas?
Isté víťazstvo však nemá ani jeden z kandidátov. Počas zvyšných 73 dní sa môže všetko zmeniť. Trump môže začať riešiť krízy, ktoré doteraz skôr vypúšťal, a posilniť ho môžu aj debaty. Zdá sa však, že prezident prepadne hneď v niekoľkých štátoch, neistý výsledok má aj vo Wisconsine, Georgii či Pensylvánii, hoci v nich v predchádzajúcich voľbách vyhral.
Najväčšie obavy však majú republikáni práve o vyššie spomínaný Texas. Z ich bašty by sa totiž podľa posledných prieskumov mohol v tohtoročných voľbách stať takzvaný "swing state", teda štát, v ktorom nie je isté, či vyhrá republikán, alebo demokrat.
Biden tu v niektorých prieskumoch aj vedie, napriek tomu, že v južanskom štáte triumfoval demokratický kandidát v prezidentských voľbách naposledy v roku 1976 - Jimmy Carter po afére Watergate.
Prezidentovi nehrá jednak do kariet vývoj pandémie, ale ani rasové nepokoje, ktoré chcel riešiť silou. Voličov tiež začína frustrovať fakt, že Trumpova federálna vláda zatiaľ neprišla so žiadnou víziou boja s koronavírusom, a ostatne Trump doposiaľ nepredstavil ani volebný program. Medzi voličmi rastie pocit, že ich prezident nechá na holičkách.
Na Trumpa oficiálna nominácia strany ešte len čaká budúci týždeň. Prejav prednesie z Bieleho domu.