StoryEditor

Bielorusko vyhostilo z krajiny niekoľko zahraničných novinárov

29.08.2020, 16:10
Autor:
TASRTASR
Odobratie akreditácií potvrdili napríklad zamestnanci BBC, rozhlasovej stanice Slobodná Európa, či francúzskej tlačovej agentúry AFP.

Bieloruské úrady v sobotu odobrali akreditáciu niekoľkým zahraničným novinárom, pričom niektorých z nich zadržali či vyhostili z krajiny. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

Podľa úradov prijali bieloruské orgány toto rozhodnutie na základe odporúčaní štátnej protiteroristickej jednotky.

Neuviedli, koľkých novinárov sa toto opatrenie dotklo, no odobratie akreditácií potvrdili napríklad zamestnanci britskej spravodajskej televízie BBC, rozhlasovej stanice Slobodná Európa, či francúzskej tlačovej agentúry AFP.

Agentúra DPA informovala, že bieloruské bezpečnostné zložky cez noc zadržali niekoľkých novinárov, ktorým tamojšie úrady chceli zabrániť v informovaní o protestoch proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi.

Tie vypukli v Bielorusku bezprostredne po oznámení výsledkov prezidentských volieb z 9. augusta, ktoré odmietla jeho hlavná súperka Sviatlana Cichanovská i ďalší opoziční kandidáti.

Podľa agentúry DPA boli medzi zadržanými aj traja zamestnanci nemeckej verejnoprávnej televízie ARD, ktorým úrady rovnako odobrali akreditáciu, bez ktorej nemôžu zástupcovia médií v Bielorusku vykonávať svoju prácu.

Zadržali ich v noci na sobotu a prepustili v sobotu ráno. Dvoch z nich úrady vyhostili z krajiny, kým tretí sa v pondelok postaví pred súd.

O "masívnom odoberaní akreditácií bieloruským zástupcom zahraničných médií" informovala aj Bieloruská asociácia novinárov (BAJ). Bielorusko muselo opustiť aj niekoľko ruských novinárov, píše DPA.

O odoberaní pracovných povolení v Bielorusku rozhoduje komisia pre informačnú bezpečnosť, ktorú tvoria zástupcovia z bieloruskej tajnej služby KGB, ministerstva obrany i vnútra.

Masové protesty po bieloruských prezidentských voľbách vyústili do tvrdých zásahov bieloruských bezpečnostných síl voči demonštrantom. Zranenia utrpeli stovky policajtov a protestujúcich a viac ako 7-tisíc osôb bolo zadržaných.

01 - Modified: 2023-02-03 10:32:24 - Feat.: - Title: Športovci z Ruska a Bieloruska by nemali ísť na olympiádu, tvrdia slovenskí europoslanci 02 - Modified: 2023-02-01 15:13:43 - Feat.: - Title: Bielorusko tvrdí, že samostatne obsluhuje ruské raketové systémy Iskander 03 - Modified: 2023-02-01 15:10:50 - Feat.: - Title: Lotyšsko nepošle športovcov na olympiádu, ak budú súťažiť aj Rusi a Bielorusi 04 - Modified: 2023-01-31 20:12:00 - Feat.: - Title: Lukašenko: Bielorusko je ochotné ponúknuť Rusku väčšiu pomoc 05 - Modified: 2023-01-30 19:32:20 - Feat.: - Title: Bieloruský líder Lukašenko prvýkrát navštívil Zimbabwe, stretol sa s tamojším prezidentom
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. február 2023 22:38