Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.08.2020, 18:33

"Ak toto nie je dôvod na vojnu, tak čo potom?" Turecko protestuje proti plánom Grécka

Napätie medzi Tureckom a Gréckom sa v poslednom období prehĺbilo.

"Ak toto nie je dôvod na vojnu, tak čo potom?" Turecko protestuje proti plánom Grécka
Zdroj: TASR/AP

Turecký viceprezident Fuat Oktay v sobotu vyhlásil, že plány Grécka rozšíriť hranice svojich pobrežných vôd môžu vyvolať vojenský konflikt s Tureckom. Informovala o tom agentúra DPA.

"Ak toto nie je dôvod na vojnu, tak čo potom?" citovala Oktaya turecká štátna tlačová agentúra Anadolu.

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis v stredu oznámil, že Grécko plánuje rozšíriť západnú hranicu svojich teritoriálnych vôd v Iónskom mori na 12 námorných míľ, teda viac ako 22 kilometrov.

Mitsotakis tiež dodal, že Grécko môže eventuálne rozšíriť svoje teritoriálne vody aj v ďalších morských oblastiach. "Očakávate, že to budeme akceptovať?" pýtal sa Oktay.

Grécke ministerstvo zahraničia však v reakcii na tieto vyhlásenia uviedlo, že stratégia Turecka spočívajúca vo vyhrážaní sa vojnou susedom za to, že sa snažia uplatniť svoje zákonné práva, "nie je v súlade s medzinárodnou politickou kultúrou".

EÚ zvažuje sankcie

Napätie medzi Tureckom a Gréckom sa v poslednom období prehĺbilo po tom, ako Turecko začalo prieskum v súvislosti s možnými ložiskami ropy a zemného plynu vo východnom Stredozemí.

EÚ v tejto súvislosti zvažuje, že voči Turecku zavedie ekonomické sankcie.

Lídri členských krajín EÚ majú na summite v Bruseli v dňoch 24.-25. septembra hovoriť tom, či proti Turecku prijmú dodatočné opatrenia.

Erdogan nepripúšťa ústupky

Turecko však vyhlásilo, že EÚ sankčnými hrozbami situáciu len zhoršuje a vyhlásilo, že bude brániť svoje práva.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v stredu upozornil, že Turecko nespraví "žiadne ústupky" v oblasti východného Stredozemného mora. Zároveň vyzval Grécko, aby sa vyhlo ďalšej eskalácii napätia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.