Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
31.08.2020, 11:21

Americká vojenská loď preplávala blízko Taiwanu. Je to mimoriadne nebezpečný krok, reaguje Čína

Spojené štáty sú hlavným dodávateľom zbraní na Taiwan a zároveň ich najsilnejším spojencom.

Americká vojenská loď preplávala blízko Taiwanu. Je to mimoriadne nebezpečný krok, reaguje Čína
Zdroj: Reuters

Loď námorných síl Spojených štátov v priebehu posledných dvoch týždňov už druhýkrát preplávala politicky citlivým Taiwanským prielivom.

Deje sa tak v čase napätia medzi USA a Čínou, ktorá považuje Taiwan za svoje územie. V pondelok o tom informovali americké námorníctvo a taiwanské ministerstvo obrany, píše agentúra Reuters.

Torpédoborec uspôsobený na ovládanie riadených striel triedy Arleigh Burke podľa americkej strany v nedeľu vykonal "bežný prechod Taiwanským prielivom" v súlade s medzinárodným právom.

"Preplavenie lode cez prieliv ukazuje záväzok Spojených štátov slobodnému a otvorenému Indo-tichomorskému regiónu. Americké námorníctvo bude naďalej pokračovať v preletoch, bude sa preplavovať a bude pôsobiť kdekoľvek, kde to medzinárodné právo povoľuje," vyjadril sa jeden z predstaviteľ vojenského námorníctva.

USA sú najsilnejším spojencom Taiwanu

Loď podľa taiwanského rezortu obrany vykonávala "štandardnú misiu", pričom celú situáciu označilo za "normálnu". Viac informácii však neposkytlo.

Spojené štáty sú hlavným dodávateľom zbraní na Taiwan a zároveň ich najsilnejším spojencom.

Iná vojenská loď USA preplávala rovnakým priestorom v Juhočínskom mori, ktorý oddeľuje ostrov Taiwan od pevninskej Číny, 18. augusta.

Napätie v regióne stúpa

Čínska armáda vtedy tento krok označila za "mimoriadne nebezpečný".

Čína a USA posledné mesiace stupňujú svoje vojenské aktivity v regióne - ako v okolí Taiwanu, tak aj v spornej oblasti Juhočínskeho mora.

Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen minulý týždeň vyjadrila obavy, aby zvýšená vojenská činnosť oboch strán nevyústila do "neúmyselného konfliktu".

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.