Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.09.2020, 10:54

Česi sprísnili opatrenia, Maďari zavreli hranice. Obe krajiny hlásia rekordný nárast nakazených

Vysoký denný prírastok v Maďarskú súvisí so začiatkom školského roka.

Naši susedia hlásia rekordný počet prípadov nákazy novým koronavírusom od vypuknutia pandémie. Zlé správy prišli z Česka aj Maďarska. 

V Českej republike zaznamenali v utorok ďalších 503 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu.

​Aktuálne sa z ochorenia Covid-19 v Česku lieči 6576 pacientov. V nemocniciach je hospitalizovaných 166 pacientov s koronavírusom, vo vážnom stave je 34 z nich.

Od prvého septembrového dňa je v celej krajine znova povinné zakrývať si nos a ústa vo verejnej doprave, na úradoch či zdravotníckych zariadeniach, na vnútorných akciách od stovky účastníkov a v niektorých školách.

Rekord hlási aj Maďarsko

Z celkového počtu 25 117 nakazených sa už vyliečilo viac ako 18-tisíc osôb. Ochoreniu Covid-19 od začiatku pandémie podľahlo 425 ľudí.

Najviac nakazených za posledný týždeň v prepočte na 100-tisíc obyvateľov registrovali v juhomoravskom okrese Hodonín, nasledujú hlavné mesto Praha a okres Třebíč v kraji Vysočina.

Rekordný počet nových prípadov hlási aj Maďarsko. V krajine sa nakazilo 365 ľudí. 

Maďarsko s približne desiatimi miliónmi obyvateľov prekonalo začiatkom tohto roku prvú vlnu pandémie s menším počtom nakazených ako mnoho iných európskych krajín.

Šírenie nákazy v Maďarsku súvisí so začiatkom školského roka

Celkový počet nakazených od začiatku pandémie dosiahol 6622, pričom 619 ľudí podľahlo komplikáciám súvisiacim s chorobou Covid-19.

Aj keď sa väčšina ľudí s týmto ochorením uzdravila, počet aktívnych prípadov za posledný týždeň stúpol z niekoľkých stoviek na terajších 2100. Odborníci varovali pred prudkým nárastom infekcií v najbližších týždňoch, akonáhle sa školy znova otvoria.

​Vláda premiéra Viktora Orbána od 1. septembra uzatvorila hranice pred zahraničnými návštevníkmi, aj keď z tohto zákazu vyňala turistov z Česka, Poľska a Slovenska, ak predložia negatívny test na koronavírus.

Kritika z Európy

Európska komisia, ktorá trvá na rovnakých pravidlách pre všetkých občanov EÚ pri prekročení vnútorných hraníc, označila maďarský krok za diskriminačný, a preto nezákonný.

Rozhodnutie Maďarska uzavrieť hranice tiež podnietilo európsku futbalovú asociáciu UEFA, aby preskúmala plány usporiadať 24. septembra v Budapešti zápas Superpohára UEFA medzi Bayernom Mníchov a Sevillou za prítomnosti divákov.

Malo ísť o prvý medzinárodný zápas takej úrovne s publikom od začiatku pandémie, dodala agentúra Reuters.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.